Matekból kellene segítség (teljes négyzetté alakítás). Hogy kell megoldani?


a) x2+x+0,25=0

b) x2+x=30

c) x2-5/4x+3/8=0


Előre is köszi a segítséget!!!


2010. dec. 27. 13:27
 1/1 anonim ***** válasza:

gondolom ismered azt az azonosságot, hogy (a+b)^2= a^2 +2ab+b^2. Ezt felhasználva az első (x+0,5)^2

a másodiknál hogy 1 x-et kapj, 0,5-et kell hozzáadnod a négyzeten belül az x-hez, tehát (x+0,5)^2, de ekkor még 0,25 bejön pluszba, amit le kell vonnod, tehát (x+0,5)^2=29,75


Az utolsó nagyon hasonló ehhez, csak ott az (a-b)^2=a^2-2ab+b^2-et használd, és nézd meg, hogy minek a kétszerese az 5/4-ed.

2010. dec. 27. 15:02