Kémia-Oldási feladat! Segítség?


20 C˙-os helyiségben egy nyitott főzőpohárban hosszabb ideig állni hagyunk 200 cm3 18 m/m%-os kálium-nitrát-oldatot, melynek sűrűsége 1,118 g/cm3. A tömeg állás közben 70 g-mal csökken. Mit tartalmaz ekkor a főzőpohár?

(20 C'-on 100 g víz 31,6 g KNO3-ot old)


2011. okt. 24. 15:44
 1/5 anonim ***** válasza:
96%

Ugye a víz egy része elpárolog, és amennyiben (ezt kell majd kiszámolni, hogy bekövetkezik-e ez) a koncentráció eléri a telítésit, akkor utána már maga a szilárd só fog kiválni, és leüllepszik az edény aljára.


Amiből ki tudunk indulni az a térfogat és a sűrűség, amiből kiszámítjuk a tömeget, ebből már majd a tömegszázalék ismeretében az oldott anyagot, és az oldószer tömegét is. Ezután kivonunk az oldószer mennyiségéből 70 grammot, és megnézzük, hogy telített lett-e így az oldat. Arra kell figyelni, hogy ugye a tömegszázalék az azt adja meg hogy 100 g OLDATBAN hány gramm oldott anyag van, alul az oldhatóság meg 100 g OLDÓSZER-re vonatkoztatva adja meg az oldhatóságot. Tehát:

m=rhó*V=1,118 g/cm^3 * 200 cm^3 = 223,6 g. Ennek a 18%-a: 223,6*0,18=40,248 gramm. A víz tömege, pedig 223,6g-40,248=183,352g. Ha ebből elpárolog 70g víz, akkor megmarad: 183,352-70g=113,352g víz. Ez képes oldani: 113,352/100*31,6=35,82g, ami KEVESEBB a 40,248-nál, vagyis a kettő különbözete kiválik az oldatból, és lesüllyed az edény aljára: 40,248-35,82=4,43g válik ki.

2011. okt. 24. 16:16
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségedet! :)
2011. okt. 24. 17:34
 3/5 anonim válasza:
Én is köszönöm szépen! :)
2012. nov. 21. 19:55
 4/5 anonim ***** válasza:
En azt nem ertem, a 70g-os tomegcsokkenesbe mert nem tartozik bele a 4,43g kikristalyosodo so?? Mert igy az oldat tomege osszesen 74,43grammal csokken, nem pedig 70nel... en igy szamoltam: 223,6*18-x*0=153,6*24+(70-x)*100
2016. jan. 27. 17:56
 5/5 anonim ***** válasza:
Azért, mert a 70 g az edény tartalmának a tömegére vonatkozik és nem az oldat tömegére.
2016. aug. 20. 11:27