Teljes négyzetté alakítás? Hogyan,?


Matek külön tanárhoz járok, és sehogyse emléxek,és nem találom, hogy hogy kell megoldani. leírná valaki, vagy megoldaná ezt kifejetve?

1) xnégyzet-3=2x

2.)xnégyzet+4x=5

3.)2xnégyzet=4x+23

4)-2x-3=xnégyzet


Köszi


2010. aug. 28. 18:55
 1/5 anonim ***** válasza:
31%

Ezeket a legegyszerűbb megoldóképlettel megoldani, rendezd 0-ra, tehát az egyik oldalon 0 legyen, a másikon a többi.

Így x^2-2x-3=0, és behelyettesítesz a megoldóképletbe, amit most nem írok ide, keresd ki a függvénytáblából.

2010. aug. 28. 19:07
 2/5 anonim ***** válasza:
67%

Teljes négyzetté alakítás első lépése, hogy az egyik oldal (általában jobb) 0 legyen, így átláthatóbb.

1) így néz ki: x^2-2x-3=0

Azt kell meglátni, hogy minek a négyzete lehet ez. x^2 együtthatója 1, kétszeres szorzat így néz ki: 2*1*x tehát egyértelmű, hogy a másik négyzetes tagnak 1-nek kell lennie. Hogy ezt megkapjuk, bal oldalhoz hozzáadunk és el is veszünk egyet, így az egyenlet nem változik, és ez lesz belőle:

x^2-2x+1-1-3=0 Rendezzük, hogy a négyzet meglegyen:

x^2-2x+1-4=0 ez pedig 2 négyzetszám különbsége, így lesz:

(x-1)^2=4 innen meg gyökvonással megvan, h x-1 lehet 2 vagy -2

2010. aug. 28. 19:25
 3/5 anonim ***** válasza:
2%
Nem értem, hogy minek írjátok le neki a teljes megoldást, pláne egy ilyen egyszerű feladatnál, így nem lehet senkit önállóságra nevelni.
2010. aug. 28. 19:27
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, mostmár értem:d
2010. aug. 29. 09:27
 5/5 anonim válasza:

Én még mindoig nem értem . és azt sem hogy minek van a matekkönyvem ha nincs benne rendesen : f(X)=2x^2+12x+16=2(x^2+6)+16=2(x^2+6x+9-9)+16=2[(x+3)^2-9]+16=

=2(x+3)^2-18+16=2(x+3)^2-2. ennyi vanrola a könyvemben ez egy megoldott feladat ez alapján kéne kitalálnom hogyan kell megcsinálni és ezt a négyzetkeresést nem vágom

2013. aug. 11. 15:44