Segítene valaki? matek házi!


Sziasztok, valaki lenne olyan szíves segíteni ebben a példában?


x1+x2=4

x2+x3=3

x3+x4=3

x1+x4=4


[x1] [_] [_]

[x2] = [_] + [_]s

[x3] [_] [_]

[x4] [_] [_]


NAGYON SZÉPEN KÖSZÖNÖM!!!!


2012. ápr. 23. 17:43
 1/4 bongolo ***** válasza:
Mondd már el, hogy hanyadikos vagy, tnaultatok-e Gauss eliminációt, vagy általában milyen módszerrel szoktátok megcsinálni az ilyeneket. Sokszor jön ilyen feladat, és ezt normálisan Gauss eliminációval lehet megoldani, de aztán kiderül, hogy nem tanult olyat az illető. Szóval nálad mi a helyzet?
2012. ápr. 23. 18:32
 2/4 bongolo ***** válasza:

Nem válaszoltál, de azért levezetem. Gauss-szal átláthatóbb lenne, de hátha ti sem tanultátok. (Valójában az is Gauss elimináció, amit most csinálni fogok, csak nem mátrix formában írom.)


A cél, hogy az első egyenletben csak x1 maradjon, a másodikban csak x2, stb. Nem fog teljesen úgy sikerülni, de nem baj.


A negyedik egyenletből vonjuk ki az elsőt (így a negyedikből eltüntetjük x1-et), ez lesz az új 4 egyenlet:

x1+x2=4

x2+x3=3

x3+x4=3

-x2+x4=0

Az elsőből vonjuk ki a másodikat, a negyedikhez meg adjuk hozzá (eltüntetjük mindkettőből az x2-t):

x1-x3=1

x2+x3=3

x3+x4=3

x3+x4=3

Már látszik, hogy a 3. és 4. egyenletek egyformák lettek, tehát lineárisan nem függetlenek egymástól. E miatt lesz a megoldásban a második oszlopvektor, ami s-sel van szorozva.

Most már csak az első 3 egyenlettel megyünk tovább.


Az elsőhöz adjuk hozzá a harmadikat, a másodikból vonjuk ki (vagyis eltüntetjük x3-at az 1. és 2.-ból)

x1+x4=4

x2-x4=0

x3+x4=3


Készen is vagyunk. x1, x2 és x3 csak 1-1 egyenletben szerepelnek. x4 értéke bármekkorára megválasztható, x1,x2 és x3 attól függően fog alakulni. Válasszuk x4 értékét s-nek:

x1+s=4

x2-s=0

x3+s=3

x4 = s

Rendezzük át, hogy kifejezhessük a négy x-et:

x1 = 4-s

x2 = 0+s

x3 = 3-s

x4 = s

Ebből már a végeredményt is egy az egyben átírhatjuk a kívánt mátrixos formába. A második oszlopvektor (amivel s van szorozva) egyszerűen az s együtthatóiból fog állni:


[x1]   [4] [-1]

[x2] = [0]+[1]s

[x3]   [3] [-1]

[x4]   [0] [1]

2012. ápr. 24. 01:06
 3/4 A kérdező kommentje:
köszönöm! a matekkal mindig hadilábon álltam:S ez a fajta példatípus kifog rajtam:S
2012. ápr. 24. 17:42
 4/4 A kérdező kommentje:
ment a zöld!!!!!!!!
2012. ápr. 24. 17:42