A következő egyenlet megoldása, megoldási módszere magyarázattal érdekelne : 2x³ + 3x² + x - 10710 = 0 Elvileg szorzattá lehet alakítani valahogyan. Tudna esetleg valaki segíteni?


2012. ápr. 21. 10:46
 1/3 anonim ***** válasza:

Meg kell sejteni egy megoldást.

Kijön, hogy 17 jó.


Ezért a szorzatalak úgy fog kinézni, hogy

2*(x-17)(x^2+b*x+c)


Ezt kibontva:

2*x^3+2*b*x^2+2*c*x-34x^2-34bx-34c

Összevonva:


2*x^3+x^2*(2b-34)+x(2c-34b)-34c


Ebből látszik, hogy a=2

c=10710/34=315


2b-34=3

b=18,5


És

2c-34b=630-34*18,5=1

Ennek örülünk, mert pont ennek kellett kijönnie.


Szóval a szorzatalak:

2*(x-17)(x^2+18,5*x+315)


Vagy a 2-est be lehet vinni, ha úgy jobban tetszik:

(x-17)(2*x^2+37*x+630)

2012. ápr. 21. 11:01
 2/3 anonim ***** válasza:

Ezt a sort ne nézd:

"Ebből látszik, hogy a=2 "

véletlenül benne maradt :)

2012. ápr. 21. 11:04
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, így már talán menni fog :D
2012. ápr. 21. 11:22