Hogyan lehet az ilyen típusú egyenletet megoldani? (mértani sor. ) Milyen matematikai eszközzel?


50/q + 50/q^2 + 50/q^3 + ... + 50/q^n = 12


g^n = 32q-31


2012. ápr. 18. 11:09
 1/7 anonim ***** válasza:

1 egyenleted van és 2 ismeretlen q,n


2 ismeretlenhez 2 egyenlet kell, hogy meg lehessen oldani.


Ha nincs két egyenleted, akkor csak nagyon speciális esetben lesz megoldás.

De ez nem olyan.


pl. n=1 esetén is van megoldás: q=50/12

n=2 esetén további megoldásokat kaphatsz és így tovább

2012. ápr. 18. 11:12
 2/7 A kérdező kommentje:

basszus elírtam!!!!


q^n = 32q-31

2012. ápr. 18. 11:18
 3/7 anonim ***** válasza:
Akkor is két ismeretlen 1 egyenlet, ennek nincs egyértelmű megoldása.
2012. ápr. 18. 11:20
 4/7 A kérdező kommentje:
Egy mértani sorozat első tagja 2. Az első néhány tag összege 62, ugyanezen tagok reciprokainak össze 0,62. Melyik ez a sorozat?
2012. ápr. 18. 11:23
 5/7 A kérdező kommentje:
egyébként, ha q^n=y és utána ki lehetne számolni a q-t, utána pedig az n-et?
2012. ápr. 18. 11:33
 6/7 anonim ***** válasza:

A sorozat az, hogy


2, 2q, 2q^2, ... , 2*q^n


Ezeknek az összege 62.


Van egy olyan képlet, hogy MÉRTANI SOROZAT összege


[link]


2* (q^n-1)/(q-1)=62


A reciprokok:


1/2 1/(2q) 1/(2q^2) ... 1/(2q^n)


Ha kiemelsz 1/(2q^n)-t


1/(2q^n)* [q^n+...+q+1]


A zárójeles részre lehet használni az összegképletet.


1/(2q^n)*[(q^n-1)/(q-1)]=0,62


Ebből

[(q^n-1)/(q-1)]=0,62*(2q^n) ***


Idemásolom a korábbi egyenletet

2* (q^n-1)/(q-1)=62 ***-ot beírva


2*0,62*(2q^n)=62

q^n=25


Ezt használva


2* (q^n-1)/(q-1)=62

2*24=62*(q-1)

48=62q-62

110=62q

q=110/62 (Ha nincs elszámolva)


Tehát a mértani sor összegképletét kellett többször felírni. Más trükk nem nagyon volt.

2012. ápr. 18. 11:40
 7/7 A kérdező kommentje:

és valóban csak ennyi volt :( XD

köszönöm! :)

2012. ápr. 18. 12:02