Erre a mátrix féle matematikai feladatra mi a megoldás? Ha képes valaki ezt kiszámolni az leírná nekem az eredményt légyszi?

[link]
2012. ápr. 16. 15:28
 1/4 anonim ***** válasza:

1 egyenlet van 3 ismeretlen. Ami azt jelenti, hogy 2 szabad változó lesz, és egy függő.


Bármelyiket választhatjuk függő változónak, de legyen mondjuk az y.


Rendezzük y-ra az egyenletet:


5y=-8x+5z-5

y=-8/5x+z-1


Ha a szabad változókat 0-nak választjuk, akkor megkapjuk az első vektort.

y=0+0-1=-1

[0,-1,0] ez a bázismegoldás.


Az s és t vektor úgy jön ki, hogy x és z vektorok helyére az egység mátrix kerül, vagyis így néz ki:

1__0

?__?

0__1


y helyére meg a kiszámolt együtthatók.

y=-8/5x+z-1

Vagyis -8/5 és +1, amiket a két kérdőjel helyére kell beírni.


Vagyis

1__0

-8/5__1

0__1


Ez egy 3x2-es vektor, mi így szoktuk jelölni, de

ezt szét lehet szedni két db 3x1-esre, ahogy a feladat kéri. Vagyis a megoldás:


[x,y,z]=[0,-1,0]+[1,-8/5,0]*s+[0,1,1]*t

2012. ápr. 16. 15:41
 2/4 bongolo ***** válasza:

Gondolom tanultátok a Gauss eliminációt. Az ilyen feladatokat például azzal lehet megcsinálni. Most persze nagyon egyszerű a dolog, mert egyetlen egy egyenlet van csak, tehát az eliminációnak csak az első lépését kell megcsinálni, vagyis osszunk (-8)-cal, hogy az x együtthatója 1 legyen:


x + 5/8y - 5/8z = -5/8


(Nem mátrixként írtam fel a Gauss eliminációt, hanem meghagytam egyenletnek. Mátrixként nem kellene odaírni az x,y,z-ket, csak az együtthatók maradnának.)


Három változó van és csak egy egyenlet. Két változó értékét szabadon meg lehet határozni. Mondjuk legyen ez a kettő az y és a z: y=s, z=t

Ezekkel x-et (meg y-t meg z-t) kifejezhetjük:

x = -5/8 - 5/8s + 5/8t

y = 0 + s + 0

z = 0 + 0 + t


Készen is vagyunk, csak mátrix formában kell felírni, mert a feladat úgy kéri a megoldást. (Azért raktam bele a 0-ákat az előbb, hogy jobban látszódjon a mátrix):


[x]   [-5/8] [-5/8]     [5/8]

[y] = [0]  +  [1]·s  +  [0]·t

[z]   [0]     [0]       [1]

2012. ápr. 16. 15:58
 3/4 bongolo ***** válasza:
Ifjutitan megelőzött. Az ő válasza is jó. Azért más az eredmény, mert ő más változóhoz rendelte az s-et meg a t-t. Bármelyikhez lehet.
2012. ápr. 16. 16:00
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a megoldásokat :))))
2012. ápr. 16. 16:08