Légyszi valaki, miért nem jön ki a megoldás?


Milliószor megmértem vonalzóval, körzővel, átmásoltam, kivágtam, egymásra illesztettem, részeknek külön kiszámoltam a területét (akkor 169 jött ki), de nem jövök rá a megoldásra.

Illetve, ha csak a kék és zöld (8-8-5-ös) alakot illesztem egymáshoz akkor van némi hézag, de lehet hogy csak a pontatlan vágás miatt.

Valaki tud határozott és konkrét megoldást írni?


[link]


2012. ápr. 11. 18:23
 1/2 anonim ***** válasza:

A második ábra területe 13*13=169


Az első ábráé 8*21=168


Ha a 2. ábrát szétvágod, és abból összerakod az elsőt, akkor a papírok picikét fedni fogják egymást, ezért tűnik el 1cm^2.


Nézzük meg a bal ábrát:

A kék trapéz 5 hosszú élét hosszabbítsuk meg lefelé.


A piros háromszöget így kettévágtuk.

A kisebb háromszög 2 oldala 8 és 3 kellene legyen


De hasonlóság miatt, ha a 13-as oldalhoz 5cm-es befogó tartozik, akkor a 8 centishez 5*8/13=3,077 tartozik.


Vagyis a kék trapézt meg a piros háromszöget nem tudod úgy egymáshoz illeszteni, hogy pont passzoljanak, mindenképp fedni fogják egymást kicsit.


És ezekből a picikből jön össze az eltűnt 1cm^2

2012. ápr. 11. 18:30
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi.
2012. ápr. 11. 19:16