Tizenegyedikes fizika hogy kell megoldani?


egy 50 cm görbületi sugarú homorú tükröt tartunk magunk előtt 10cmre. mekkora távolságra kelezkezik a látszólagos kép a tükör mögött. mekkora a nagyítás?


40cm görbületi sugarú homorú tükör által egy távoli fáról alkotott 2cm magas képet az f fókuszponttól 0,1cm-re lévő ernyőn láthatjuk. Mekkora és milyen messze van a fa?


2012. ápr. 17. 22:10
 1/1 bongolo ***** válasza:

A fókusztávolság a sugár fele. A távolságokról ezt a képletet kell tudni:

1/t + 1/k = 1/f


t a tárgy-távolság, k a kép-távolság, f a fókusztávolság


A nagyítás pedig k/t nagyságú


1) R=50 cm -> f=25 cm

t=10 cm

1/10 + 1/k = 1/25

1/k = 1/25 - 1/10 = 0,04-0,1 = -0,06

k = -16,66 cm


Nagyítás: 16,66/10 = 1,666 (azonos állású)


2) R=40 cm, f=20 cm


A tárgy messze van, tehát túl a kétszeres fókusztávolságon, vagyis a kép az egyszeres és kétszeres fókusztáv között fog keletkezni.


A kép magassága: K=2 cm

A kép távolsága: k=f+0,1 cm =20,1 cm


1/t + 1/k = 1/f

1/t = 1/f - 1/k = (k-f)/(kf)

t = k·f/(k-f)

t = 20,1·20/0,1 = 4020 cm


vagyis a fa 40,2 méterre van


A nagyítás:

T/K = t/k = 4020/20,1 = 200

A fa magassága tehát 400 cm = 4 méter

2012. ápr. 17. 23:35