Fizika hazi segitene valaki?

Van egy Archimedesi csigasorunk. Egy fix csiga es 3 mozgocsiga. A fix csigara egy m1=1 kg tomegu testet teszunk, az utolso mozgocsigara egy m2=16 kg tomegu testet. Szamoljuk ki a testek gyorsulasat(a1, a2).

2012. ápr. 17. 11:28
 1/3 bongolo ***** válasza:

Ha 3 mozgócsiga van, akkor 2³=8 az áttétel.

Nevezzük F-nek az állócsiga kötelében fellépő erőt.


Az 1 kg-os tömeg 8 kg-ot tudna nyugalomban tartani. Mivel 16 kg van a csigán, ezért m2 lefelé fog gyorsulni, m1 pedig felfelé.


Az m1=1 kg-ra ható erők: m1·g súly (lefelé) és F kötélerő (felfelé)

Az m2=16 kg-ra ható erők: m2·g súly (lefelé) és 8F kötélerő (felfelé)


Az m1 illetve m2 testek által t idő alatt megtett utak:

s1 = 1/2·a1·t²

s2 = 1/2·a2·t²

Mivel s1 pont 8-szorosa s2-nek, ezért a1 is 8-szorosa a2-nek. (Persze ellenkező irányúak: a1 felfelé, a2 lefelé lesz.)

a1 = 8a2


Newton első törvényét (F=m·a) felírva a testekre ezt kapjuk:

(F-m1·g) = m1·a1

(m2·g-8F) = m2·a2


Az első egyenletben azért F-m1·g van, nem pedig fordítva, mert a1 felfelé menő gyorsulás lesz.


Ezt az egyenletrendszert kell megoldani. pl. így:


F = m1(8·a2+g)

(m2·g-8·m1(8·a2+g)) = m2·a2

a2 = (m2-8·m1)g/(m2+64·m1)


a2 = (16-8)·10/(16+64) = 1 m/s²

ezért a1 = 8 m/s²

2012. ápr. 17. 13:37
 2/3 bongolo ***** válasza:
Brrr, F=m·a az Newton második törvénye, bocs.
2012. ápr. 17. 13:38
 3/3 A kérdező kommentje:
uuuuh nagyopn szepen koszonom :D
2012. ápr. 17. 16:01