1) egy 27 éves apának 3 éves fia van. Hány év múlva lesz az apa háromszor annyi idős, mint a fia?


2) Egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 13. Ha a számot 12-vel osztjuk, akkor a hányados megegyezik a szám utolsószámjegyével, a maradék pedig 2-vel kisebb. Melyik ez a szám?



2012. ápr. 17. 18:11
 1/5 rajcziz ***** válasza:
79%

1.)

x év múlva:

3*(3+x)=27+x

9+3x=27+x

2x=18

X=9 év múlva


Próba: 3+9=12; 27+9=36

36/12=3

2012. ápr. 17. 18:14
 2/5 rajcziz ***** válasza:

2.)

olyan számot kell keresni, amit ha 12-vel szorzol, és hozzáadod a tőle kettővel kisebb számot, az utolsó számjegy ugyanaz legyen:

6*12+4=76

7+6=13

2012. ápr. 17. 18:18
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszii :) de akkor a 2.-nál mennyi az eredmény?:O
2012. ápr. 17. 18:23
 4/5 rajcziz ***** válasza:
76
2012. ápr. 17. 19:57
 5/5 anonim ***** válasza:

A szám: ab = 10*a + b



a + b = 13 (egy kétjegyű szám számjegyeinek összege 13)


10*a + b = 12*b + (b – 2) (ha a számot 12-vel osztjuk, akkor a hányados megegyezik a szám utolsó számjegyével, a maradék pedig 2-vel kisebb)


a = 13 – b (az első egyenletből)


10*(13 – b) + b = 12*b + (b – 2)

130 – 10*b + b = 12*b + b – 2

130 – 9*b = 13*b – 2

132 = 22*b

b = 132/22 = 6


a = 13 – b = 13 – 6 = 7


ab = 76

2012. ápr. 18. 00:22