Ezt a matekfeladatot miért így kell megoldani?


n+13 n-5+5+13 (n-5)+18 18

---- = -------- = -------- = 1+ ----

n-5 n-5 n-5 n-5


a ---- törtvonalat jelöl. :)


Szeretném megtudni ,hogy miért ez a megoldás? miért így kell megoldani.Miért kell a nevezőt felvinni a számlálóba a 2. lépésnél?

Remélem valaki el tudja magyarázni érthetően.



2012. ápr. 14. 15:28
 1/2 A kérdező kommentje:

Úgy látszik nem úgy írta, ahogyan szerettem volna. :/


n+13/n-5= n-5+5+13/n-5= (n-5)+18/n-5= 1+ 18/n-5

2012. ápr. 14. 15:29
 2/2 anonim ***** válasza:

(n+13)/(n-5)

Azt szeretnénk elérni, hogy a SZÁMLÁLÓBAN ne legyen "n".

(A nevezővel nem tudunk mit csinálni.


n+13=n-5+18


(n-5+18)/(n-5) osztani szabad tagonként, attól nem változik semmi.


(n-5)/(n-5)+18/(n-5)=1+18/(n-5)


Ennyi, a nevező eredetileg n-5 volt, és a végén is ugyanennyi, nem ment sehová.

2012. ápr. 14. 16:50