n+13 n-5+5+13 (n-5)+18 18
---- = -------- = -------- = 1+ ----
n-5 n-5 n-5 n-5
a ---- törtvonalat jelöl. :)
Szeretném megtudni ,hogy miért ez a megoldás? miért így kell megoldani.Miért kell a nevezőt felvinni a számlálóba a 2. lépésnél?
Remélem valaki el tudja magyarázni érthetően.
2012. ápr. 14. 15:28
1/2 A kérdező kommentje:
Úgy látszik nem úgy írta, ahogyan szerettem volna. :/
n+13/n-5= n-5+5+13/n-5= (n-5)+18/n-5= 1+ 18/n-5
2012. ápr. 14. 15:29
2/2 anonim válasza:
(n+13)/(n-5)
Azt szeretnénk elérni, hogy a SZÁMLÁLÓBAN ne legyen "n".
(A nevezővel nem tudunk mit csinálni.
n+13=n-5+18
(n-5+18)/(n-5) osztani szabad tagonként, attól nem változik semmi.
(n-5)/(n-5)+18/(n-5)=1+18/(n-5)
Ennyi, a nevező eredetileg n-5 volt, és a végén is ugyanennyi, nem ment sehová.