Hogyan kell megoldani ezt a matekfeladatot?


"Bizonyítsuk be, hogy (2k+1)^2-1 osztható 8-cal. A k egész szám."


Ennek , illetve az ehhez hasonló feladatokhoz hogyan álljak neki? Előre is köszönöm a segítséget!


2011. dec. 29. 13:57
 1/8 anonim ***** válasza:

(2k+1)^2-1=(4k^2+4k+1)-1=4k^2+4k=4k(k+1)

Ez a 4-es szorzó miatt biztosan osztható 4-gyel, tehát már csak egy 2-t kell találnunk. Ha észrevesszük, hogy k és k+1 közül az egyik biztosan páros, már meg is van.

2011. dec. 29. 14:23
 2/8 anonim ***** válasza:

a 8-cal oszthatóság azt jelenti, hogy a kifejezés = 8x, ahol x egész szám lesz. (mert 8x osztható 8-cal)

Tehát:

(2k+1)^2-1 = 8x, ebből azt kell kihozni valahogy, hogy ha k egész szám, akkor x is egész.

Egyszerűsíteni próbáljuk az egyenletet:

4k^2+4k = 8x

k^2+k = 2x

k(k+1) = 2x

Itt már csak azt kell belátni, hogy 2-vel osztható kell legyen a bal oldali kifejezés, mert akkor lesz x egész szám. k(k+1)-ben a szorzat egyik tényezője mindenképp páros szám, tehát osztható 2-vel.

2011. dec. 29. 14:24
 3/8 A kérdező kommentje:

"Ez a 4-es szorzó miatt biztosan osztható 4-gyel, tehát már csak egy 2-t kell találnunk."

Ezt nem igazán értem. Mármint ha 2-vel és 4-el osztható a szám, akkor osztható 8-cal is? Azt hittem, hogy más a 8-cal való oszthatóság szabálya...

2011. dec. 29. 15:06
 4/8 anonim ***** válasza:
úgy érti, hogy 4-gyel osztható és utána az eredmény (k(k+1)) még 2-vel, akkor már összesen 8-cal osztottunk.
2011. dec. 29. 15:16
 5/8 anonim ***** válasza:

kijött, hogy a fenti cucc egyenlő 4k(k+1) gyel.

Ez pontosan akkor osztható 8cal, ha k(k+1) osztható 2vel (hiszen pont a 4szerese ennek).

Ez volt az a logikai lépés, amit nem értettél gondolom.

2011. dec. 29. 15:17
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. felpontoztalak titeket:)
2011. dec. 29. 15:35
 7/8 A kérdező kommentje:

Esetleg még ebben a 2 feladatban tudnátok segíteni?

1., 10|426^19+2^58


2., 3|1516^40+202^50+400^60


Itt is bizonyítani kell...

2011. dec. 29. 19:35
 8/8 anonim ***** válasza:

1.

Ha egy szám 6-ra végződik, akkor minden pozitív egész hatványa is 6-ra végződik.

Ha egy szám 2-re végződik, akkor minden (4k-2). hatványa 4-re végződik. (k pozitív egész)

6+4=10


2.

Vegyük észre, hogy mindhárom alap 3-mal osztva 1 maradékot ad. Minden ilyen szám bármely nemnegatív egész hatványa is 3-mal osztva 1 maradékot ad.

1+1+1=3

2011. dec. 29. 21:53