Az ország középiskolai tanulóinak 1 2/3 %-a foglalkozik a KÖMAL feladatainak a megoldásával, mégpedig a fiúknak a 2 1/3%, a lányoknak a 2/3%-a. A 90. 000 középiskolai tanuló közül mennyi fiú és mennyi lány KÖMAL feladatmegoldó?

(A számok! Pl. az első: 1 és 2/3 %, nem pedig egy egész+2/3 ! Tehát nem kell átváltani 5/3-ba. Az 1%a meg a 2/3%-a. De pont úgy van leírva, mintha 1egész2/3 lenne.)

2012. ápr. 16. 16:53
 1/1 bongolo ***** válasza:

Pedig az 1%-a meg a 2/3%-a az éppen ugyanaz, mint az 5/3%-a. Úgy kell számolni.


Nevezzük az összes középiskolás fiú számát x-nek, a lányokét y-nak:


x+y = 90000

x·7/300+y·2/300=90000·5/300


Ez úgy jött ki, hogy pl. a 2 és 1/3 %, vagyis 7/3% azt jelenti, hogy (x·7/3)/100, vagyis x·7/300


Ezt a fenti egyenletrendszert kell megoldani. 300-zal be lehet szorozni a másodikat, hogy egyszerűbb számok legyenek:


7x+2y=450000


Az jön ki, hogy:

x = 54000

y = 36000


De ez a középiskolások száma, nem ennyien KÖMAL-oznak. Azok számához a harmados százalékokat kell kiszámolni:


Fiúk: 54000·7/300 = 1260

Lányok: 36000·2/300 = 240


Tehát 1260 fiú és 240 lány KÖMAL-ozik.

2012. ápr. 16. 17:51