(A számok! Pl. az első: 1 és 2/3 %, nem pedig egy egész+2/3 ! Tehát nem kell átváltani 5/3-ba. Az 1%a meg a 2/3%-a. De pont úgy van leírva, mintha 1egész2/3 lenne.)2012. ápr. 16. 16:53
1/1 bongolo válasza:
Pedig az 1%-a meg a 2/3%-a az éppen ugyanaz, mint az 5/3%-a. Úgy kell számolni.
Nevezzük az összes középiskolás fiú számát x-nek, a lányokét y-nak:
x+y = 90000
x·7/300+y·2/300=90000·5/300
Ez úgy jött ki, hogy pl. a 2 és 1/3 %, vagyis 7/3% azt jelenti, hogy (x·7/3)/100, vagyis x·7/300
Ezt a fenti egyenletrendszert kell megoldani. 300-zal be lehet szorozni a másodikat, hogy egyszerűbb számok legyenek:
7x+2y=450000
Az jön ki, hogy:
x = 54000
y = 36000
De ez a középiskolások száma, nem ennyien KÖMAL-oznak. Azok számához a harmados százalékokat kell kiszámolni:
Fiúk: 54000·7/300 = 1260
Lányok: 36000·2/300 = 240
Tehát 1260 fiú és 240 lány KÖMAL-ozik.