Meg tudnátok oldani ezt a paraméteres egyenletet?


A p valós paraméter mely értékeire van a 2(3+x)=px egyenletnek: a,pozitív

b,negatív

gyöke a valós számok halmazán?

Előre is köszönöm.(a megoldás a könyv hátuljában: a, p>2 b,p<2)


2012. ápr. 12. 17:11
 1/3 anonim ***** válasza:

2(3+x)=px

6+2x=px

(2-p)x=-6

akkor lesz pozitív az x, ha a 2-p az negatív

2-p<0

2<p


akkor lesz negatív az x, ha a 2-p az pozitív

2-p>0

2>p

2012. ápr. 12. 17:17
 2/3 anonim ***** válasza:

kicsit kiegészítve szöveggel:


2(3+x)=px

6+2x=px

(2-p)x=-6

akkor lesz pozitív az x, ha a 2-p az negatív

(mivel ha negatívat osztunk negatívval, akkor pozitívat kapunk)

2-p<0

2<p


akkor lesz negatív az x, ha a 2-p az pozitív

(mivel ha negatívat osztunk pozitívval, akkor az eredmény negatív)

2-p>0

2>p

2012. ápr. 12. 17:18
 3/3 anonim ***** válasza:

Fölbontod a zárójelet:


6+2x=px

Az x-eket egy oldalra kell rendezni


6=px-2x /és kiemelni x-et


6=(p-2)*x


ebből x-et úgy kapjuk meg, ha osztunk (p-2)-vel, node 0-val nem lehet osztani, ezért föl kell írni, hogy

p=2 esetén nincs megoldás


Mostmár lehet osztani

x=6/(p-2)


Mikor lesz x pozitív? Akkor ha a jobb oldal pozitív, vagyis 6-os egy POZITÍV számmal osztjuk el

p-2>0

p>2


Mikor lesz negatív?

Ha p-2<0

p<2

2012. ápr. 12. 17:19