Matematika:x^2+xy=210 ;y^2+xy=231 hogyan oldjuk meg ezeket egyenletrendszereben?

2012. ápr. 11. 20:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Összeadod őket:


x^2+xy+y^2+xy=210+231

Ránézel a baloldalra, és észreveszed, hogy az éppen (x+y)^2

(x+y)^2=441


Vagyis x+y=21 VAGY x+y=-21


Most kivonod egymásból a két egyenletet:

(y^2+xy)-(x^2+xy)=21

y^2-x^2=21


A bal oldal szorzattá alakítható

(x-y)(x+y)=21


Vagyis az alábbi esetek lehetségesek

x+y=21 Ekkor x-y=1


Ebből a megoldás: x=11 y=10


II.

x+y=-21 Ekkor x-y=-1


Ebből a megoldás: x=-11 y=-10



A trükk az volt, hogy nagyon látszott ezen az egyenletrendszeren, hogy össze kell adni, meg ki kell vonni.

2012. ápr. 11. 20:35
 2/3 anonim ***** válasza:

Összeadva a két egyenletet:


x^2+xy+y^2+xy=(x+y)^2=441

1,x+y=441 vagy 2,x+y=-441

y=441-x vagy y=-441-x


1-ben:

y^2+xy=(441-x)^2+x(441-x)=231

-441x+441^2=231


2-ben:

y^2+xy=(441+x)^2-x(441+x)=231

441x+441^2=231


stb.

2012. ápr. 11. 20:36
 3/3 anonim ***** válasza:
Ja tényleg, ki is lehet vonni.
2012. ápr. 11. 20:38