Valaki megoldaná nekem azt az egyenlőtlenséget?


(n-2)köb 6szor > 6(n-2)négyzet


nekem ez jött ki a végére:


n köb = 42n négyzet -84n+152


n=(köbgyök) 42n négyzet -84n+152



és ezzel most mit kéne kezdenem? csak 10-es vagyok ilyet még nem tanultunk suliba, de az egyik házira ezt sikerült felállítanom, elvileg egy egész szám a megoldás.

ha valakit érdekel akkor leírom a feladatot és azt is, hogy hogy állítottam ezt föl, de örülnék neki, ha valaki megoldaná nekem.


Köszönöm!!!



2012. ápr. 10. 14:29
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha erről van szó:

6*(n-2)^3 > 6*(n-2)^2


akkor elosztjuk mindkét oldalt ezzel: 6*(n-2)^2

n-2 > 1

n > 3

2012. ápr. 10. 14:50
 2/7 A kérdező kommentje:
nme nem nem, hanem hogy a (n-2)köb 6szor nagyobb, mint a 6(n-2)négyzet
2012. ápr. 10. 16:20
 3/7 anonim ***** válasza:

(n-2)^3 = 36*(n-2)^2

n-2 = 36

n = 38

2012. ápr. 10. 16:24
 4/7 A kérdező kommentje:
köszi utána így csináltam, de amúgy nem az van, hogy ismeretlent tartalmazó kifejezéssel nem szabad osztani, mert ha annak az eredménye 0, akkor az értelmetlen??
2012. ápr. 10. 21:06
 5/7 anonim ***** válasza:

Háát.. most megfogtál, valóban óvatosan kell ismeretlenes tagtól megszabadulni, azért is, mert gyököt (eredményt) veszthetük vele. Megteheted, hogy a hatványozásokat elvégzed, kifejted a zárójelet, és úgy rendezed n-re. Kíváncsi vagyok, más jön-e ki. :)


Közben megnéztem a wolframalpha-val is, és igazad, van, gyököt vesztettem, az n=2 is megoldás.

[link]

katt: "show steps"

Valóban ki kell fejteni a zárójeles részeket. :(

2012. ápr. 11. 09:12
 6/7 A kérdező kommentje:
köszi szépen ;)
2012. ápr. 12. 13:20
 7/7 A kérdező kommentje:

de amúgy 36 a megoldás, mert a feladat:

egy kockát, amenynek éle cm-ekben kifejezve egész szám, pirosra festünk, majd 1 cm^3-es kockákra darabolunk. Mekkora a kocka éle, ha a festetlen kis kockákból hatszor anyi van, mint az olyanokból, amelyeknek egyetlen lapja piros?


és akkor erre próbáltam fölállítani egy képletet, és ha vissza ellenőrzöm akkor jó, mert ha 36cm élhosszúságú a kocka, akkor az 1 cm^3-es festetlen kockákból 46656 van, az olyanokból, amelynek egy oldala festett pedig 7776, és ez hatoda az előző számnak :D

2012. ápr. 12. 13:26