Péter és Pál apjuk halála után összesen 10millió forintot örökölt. Pál az örökségét folyószámlán kötötte le, és egy év múlva 960 ezer forint kamathoz jutott. Péter nyíltvégű befektetési alapba rakta a pénzét, így egy év alatt 2 %-kal magasabb pénzgyarapodást ért el, és 720 ezer forintot kapott. Mennyi volt a fiúk öröksëge külön-külön?
2012. febr. 21. 15:59
 1/3 anonim ***** válasza:
720 ezer kamatot?
2012. febr. 21. 16:39
 2/3 anonim ***** válasza:

Ha a 720 000 Ft-t hozamnak tekintem, akkor

Pál 6 milliót, Péter 4 milliót örökölt.

2012. febr. 21. 18:31
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen

S = 10 mFt - az örökség összege

p - Pál kamatlába [%]

Ha = 960 000 Ft - Pál hozama

Hb = 720 000 Ft - Péter hozama

A = ? - Pál öröksége

B = ? - Péter öröksége


Három egyenlet írható fel

A*p/100 = Ha

B*(p + 2)/100 = Hb

A + B = S


Az ismert adatokkal

A*p/100 = 960 000

B*(p + 2)/100 = 720 000

A + B = 10 000 000


Hogy ne kelljen ilyen nagy számokkal dolgozni, 1 000 000-os egységgel számolva a három egyenlet

A*p/100 = 0,96

B*(p + 2)/100 = 0, 72

A + B = 10


Az első két egyenletet 100-zal szorozva

A*p = 96

B*(p + 2) = 72

A + B = 10

Van három egyenlet 3 ismeretlenhez, indulhat a megoldás. :-)


Ha jól számoltam, az eredmény az, amit az előző válaszoló írt.


DeeDee

**********

2012. febr. 21. 18:57