Péter és Pál apjuk halála után összesen 10millió forintot örökölt. Pál az örökségét folyószámlán kötötte le, és egy év múlva 960 ezer forint kamathoz jutott. Péter nyíltvégű befektetési alapba rakta a pénzét, így egy év alatt 2 %-kal magasabb pénzgyarapodást ért el, és 720 ezer forintot kapott. Mennyi volt a fiúk öröksëge külön-külön?2012. febr. 21. 15:59
2/3 anonim válasza:
Ha a 720 000 Ft-t hozamnak tekintem, akkor
Pál 6 milliót, Péter 4 milliót örökölt.
3/3 anonim válasza:
Legyen
S = 10 mFt - az örökség összege
p - Pál kamatlába [%]
Ha = 960 000 Ft - Pál hozama
Hb = 720 000 Ft - Péter hozama
A = ? - Pál öröksége
B = ? - Péter öröksége
Három egyenlet írható fel
A*p/100 = Ha
B*(p + 2)/100 = Hb
A + B = S
Az ismert adatokkal
A*p/100 = 960 000
B*(p + 2)/100 = 720 000
A + B = 10 000 000
Hogy ne kelljen ilyen nagy számokkal dolgozni, 1 000 000-os egységgel számolva a három egyenlet
A*p/100 = 0,96
B*(p + 2)/100 = 0, 72
A + B = 10
Az első két egyenletet 100-zal szorozva
A*p = 96
B*(p + 2) = 72
A + B = 10
Van három egyenlet 3 ismeretlenhez, indulhat a megoldás. :-)
Ha jól számoltam, az eredmény az, amit az előző válaszoló írt.
DeeDee
**********