4x^2-2*sqrt(x)+3/4=02012. ápr. 9. 08:38
1/3 Bencekft válasza:
2/3 anonim válasza:
Nincs más megoldás, wolframalpha itt segített. Sz. Gy.
3/3 bongolo válasza:
Wolfram nélkül:
Kikötés: x≥0
Vezessünk be egy új változót: z = 2√x
z ≥ 0
4·(z²/4)² - z + 3/4 = 0
z^4 - 4z + 3 = 0
z^4+3 = 4z
Erről ránézésre látszik, hogy z=1 megoldás. Tehát (z-1) kiemelhető a polinomból. Végezzük el a polinomos osztást:
z^4 - 4z + 3 : z-1 = z³ + z² + z - 3
(nem vezetem le, nem bonyolult)
Tehát most itt tartunk:
z³ + z² + z - 3 = 0
Erről is ránézésre látszik, hogy z=1 továbbra is gyöke. Osszuk el ismét a polinomot (z-1)-gyel:
z³ + z² + z - 3 : z-1 = z² + 2z + 3
Ez már másodfokú, alkalmazható a megoldóképlet. A diszkrimináns 2²-4·3 negatív, tehát a további két gyök már nem valós.
Vagyis az egyenletnek 2 valós gyöke van, mindkettő z=1.
Tehát az eredeti egyenlet dupla gyöke x=(z/2)²=1/4