Három könyvszekrényben könyvek vannak. A 2. -on kétszer, a 3. -on háromszor annyi mint az elsőn. Ha a 3. -ból 400 könyvet átteszünk az elsőbe, akkor az elsőn 310 könyvvel több lesz, mint a 2. -on. Hány könyv van az első szekrényen?

Az adatok közti összefüggést írd föl egyenlettel! Oldd meg az egyenletet!
2012. ápr. 6. 17:13
 1/8 anonim ***** válasza:
19%
ez házi feladat??
2012. ápr. 6. 17:20
 2/8 A kérdező kommentje:
igen :P de már rájöttem :)
2012. ápr. 6. 17:21
 3/8 anonim ***** válasza:

Akkor valaki mondja meg a hibámat a gondolatmenetemben:


1. szekrény: x

2. szekrény: 2x

3. szekrény: 3x


400 könyvet elveszünk a 3. szekrényből, és átrakjuk az 1. szekrényre, ez azt jelenti: x+400 db könyv lesz ott.

A feladat szövege szerint a így az 1. szekrényen 310-el több könyv van, tehát ha hozzáadok a 2. szekrényhez 310-et egyenlők lesznek a könyvek számai:

x+400 = 2x+310

x=90

1. szekrény: 90

2. szekrény: 180

3. szekrény: 270


A harmadikból 400 könyvet meg nem pakolhatok át, mert alapból nincs annyi. Mi a hibám?

2012. ápr. 6. 17:29
 4/8 A kérdező kommentje:

Az első szekrényben van x db könyv, a második szekrényben 2x db, a harmadikban 3x db, tehát összesen x+2x+3x=6x db.

Ha a harmadikból átteszünk 400 db-ot az elsőbe, akkor ott lesz x+400 db, a másodikban marad 2x db, és mivel tudjuk, hogy a harmadikban 310 db-bal lesz több mint a másodikban, ezért ott lesz 2x+310 db. Ez összesen x+400+2x+2x+310=5x+710 db.

6x=5x+710

x=710

710 db könyv van az első szekrényben.

:) szerintem legalábbis így van O.o de nemszázas :P

2012. ápr. 6. 17:35
 5/8 anonim ***** válasza:

nem jó a 710, mert

1.sz: 710+400 = 1110

2.sz: 710*2 = 1420


nem _kevesebb_ lesz 310 könyvvel?

+1 hogy nincs megoldása :D

2012. ápr. 6. 17:54
 6/8 A kérdező kommentje:
:/ akkor nincs megoldása :P biztos úgy van :) Bocsánat :$
2012. ápr. 6. 17:57
 7/8 anonim ***** válasza:

itt van ugyanez csak 460 könyv áttételével


www.eotvos-tata.sulinet.hu/matematikamk/pepita/pepita1011_02.doc

2012. ápr. 6. 17:59
 8/8 anonim ***** válasza:

1. x

2. 2x

3. 3x

1. x+400

2. 2x

3. 3x-400

X+400=2x+310

x=90

Akkor első polc: 90 db könyv

második polc: 180 db könyv

harmadik polc: 270 db könyv

de 270 db könyvből nem pakolhatunk át 400at, így nincs megoldás.

2012. ápr. 7. 17:32