Mekkora a 12 cm sugarú körbe írt szabályos nyolcszög oldala? Mekkora a nyolcszög és a kör területének aránya?

Előre is köszönöm :)


2012. márc. 31. 15:18
 1/3 anonim ***** válasza:

[link]


oda van írva "a" is meg "T" is.


Az arányt meg úgy kapod meg, ha a T -t osztod a kör területével.

2012. márc. 31. 15:45
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi a linket, ezt én is megtaláltam, de semmit nem értek belőle, nyilván ezért tettem fel a kérdést, nekem az lenne nagy segítség, ha az én példáom keresztül, egyszeri paraszti ésszel felfogható képlettel mutatnád meg a kiszámítást, mert ez nekem nem sokat segít, amit küldtél...
2012. ápr. 2. 19:46
 3/3 anonim ***** válasza:

a=2*R*sin(pi/n)


R a köréírt kör azaz R=12 be lehet írni.


Élek és csúcsok száma n azaz n=8


a=2*12*sin(pi/8)


A sin-t radiánban van megadva. Gondolom hallottál már a radiánról. A számológépek tudnak fokba és radiánba is számolni.

pi/8=3,14/8=0,39

sin(0,39)=0,3825


Tehát a=2*12*0,3825=9,18


Másik lehetőség, hogy a radiánt átváltod fokba, ha az könnyebb. pi=180 fok. pi/8=180/8=22,5 fok.


Tn=1/2*n*r^2*sin(2*pi/n) Ez a nyolcszög területe


Tk=r^2*pi ez a köré.


Elosztva egymással az r^2 kiesik. Az marad, hogy


1/2*n*sin(2*pi/n)/pi


n=8

2*pi/8= 45 fok.

pi=3,14

Vagyis az arány:

1/2*8*(sin 45 fok) /3,14=4*gyök(2)/2/3,14=2*gyök(2)/3,14=0,9

2012. ápr. 2. 20:26