Két szám aránya 12:15 különbségük -5/2. melyik ez a két szám?

nem tudom hogy kell kiszámolni:(
2012. márc. 25. 17:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Az egyik szám 12x a másik 15x


A különbségük 3x=-5/2 Ebből x=-5/6


A két szám -10 és -25/2

2012. márc. 25. 18:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Kétismeretlenes egyenletrendszerrel.


- két szám arányára:

x/y = 12/15


- két szám különbségére:

x-y= (-5/2)


Ezek egyikéből tetszőlegesen kifejezed x-et v. y-t, majd a másik egyenletbe helyettesíted.

Én a másodikból fejetem ki x-et:

x= y- 5/2


Ezt az első egyenletbe helyettesítettem:

(y-5/2)/y=12/15


Az egyenletet rendezve és megoldva adódik, h x=10 és y=12,5.

2012. márc. 25. 18:12
 3/3 anonim ***** válasza:

x/y=12/15=4/5

x-y=-5/2


A másodikból: x=y-5/2

Ezt behelyettesíteni az elsőbe: (y-5/2)/y=4/5

szorozd be y-al: y-5/2=4y/5

szorozd be 10-zel: 10y-25=8y

2y=25

y=25/2=12,5

x=12,5-2,5=10

ellenőrzés!

2012. márc. 25. 18:17