A rombusz átlói 18 és 24 cm. a K pont 3cm-re van a rombusz síkjától, és egyforma távolságra van a rombusz oldalaitól. keressük meg ezt a távolságot.

2012. márc. 28. 15:49
 1/3 bongolo ***** válasza:

A félátlók 9 és 12. A 9,12,15 egy pitagoraszi számhármas (vagyis 9²+12²=15²), vagyis a rombusz oldala 15 centi hosszú. (Ugye ezt érted? Rajzolj fel egy rombuszt, az átlók derékszögben metszik egymást, az egyik kis háromszögből kijön.)


A keresett pont az átlók metszéspontja fölött lesz 3 centivel, képzeld el ezt a rajzod felett. A távolság kiszámításához a rombusz két szemközti oldala közti távolságot kellene először kitalálni.


A rombusz területe az átlók szorzatának a fele, T=18·24/2. Másrészt az oldal hossza szorozva a szemközti oldalak távolságával szintén a területet adja: T=15·M:

18·24/2 = 15·M

M = 72/5


A szemközti oldalak távoságának a fele tehát 7,2 cm. A keresett pont távolságát az oldalaktól megint csak a Pitagorasz tétellel lehet számolni:

3² + 7,2² = d²

d = 7,8


Ha valamit nem értettél, kérdezz rá.

2012. márc. 28. 17:37
 2/3 A kérdező kommentje:

az osztályfőnököm azt mondta h igy irjam:

AD=az egész gyök alatt 12^2-9^2=gyok63

12^2-(gyok63(csak a 63van gyok alatt)-x)^2=9^2-x^2

itt nekem 126 jött ki

MO=Az egesz gyok alatt 9^2-x^2=?

MK=az egesz gyok alatt 3^2+MO=?

de ezt házinak adta

2012. márc. 28. 18:41
 3/3 bongolo ***** válasza:

Ha jől látom, AD a rombusz oldala (az A és D csúcsok közötti szakasz). Ennek kellene lennie:

AD=√(12^2+9^2)

szóval plusz van benne, nem minusz. Ugyanis a 9 és 12 centis fél-átlók között van derékszög.

Ebből AD=15 jön ki (nálam is ez jött ki).


A folytatás már jó lenne, csak √63 helyett 15-tel kell számolni.


Amit én a kétféle módon kiszámolt területtel csináltam, azt a tanár kis derékszögű háromszögekben a Pitagorasz tétel többszöri alkalmazásával csinálta. Érted hogy ott mi micsoda? Kellene rajzolni egy ábrát...

2012. márc. 28. 21:13