Görbék érintője? Derivált.


A következő feladatban nem tudok egyszerűsíteni...:

Határozzuk meg az y=1/3x^3-x^2+x egyenletű görbe x=3 abszcisszájú pontjában húzható érintő egyenletét!

A segítséget előre is köszönöm. Megoldás a könyv végén: y=4x-9



2012. márc. 26. 18:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Deriválsz:


x^2-2x+1

x=3 pontban 4 az értéke, tehát 4 meredekségű egyenes az érintő

y=4x+c


c-t meg úgy kapod meg, hogy x=3 pontban a görbe és az egyenes ugyanazt az értéket veszi fel

1/3*3^3-3^2+3 = 4*3+c

9-9+3 = 4*3+c

c=-9

2012. márc. 26. 18:54