A következő feladatban nem tudok egyszerűsíteni...:
Határozzuk meg az y=1/3x^3-x^2+x egyenletű görbe x=3 abszcisszájú pontjában húzható érintő egyenletét!
A segítséget előre is köszönöm. Megoldás a könyv végén: y=4x-9
2012. márc. 26. 18:18
1/1 anonim válasza:
Deriválsz:
x^2-2x+1
x=3 pontban 4 az értéke, tehát 4 meredekségű egyenes az érintő
y=4x+c
c-t meg úgy kapod meg, hogy x=3 pontban a görbe és az egyenes ugyanazt az értéket veszi fel
1/3*3^3-3^2+3 = 4*3+c
9-9+3 = 4*3+c
c=-9