A feladat a következő:


Egy körforgalomban az óránként áthaladó autók számát figyelték meg egy hétköznap 8 és 18 óra között.


Óra Autók száma (db)

8-9 75

9-10 44

10-11 29

11-12 32

12-13 50

13-14 18

14-15 22

15-16 30

16-17 34

17-18 66


Ellenőrizze annak a feltevésnek a helyességét, hogy az autók időbeni érkezése egyenletes eloszlást követ! (alfa=0,05)


Illeszkedésvizsgálattal kellene megcsinálni, de bármiféle megoldásnak örülnék. Tudna valaki segíteni?


2012. márc. 21. 12:48
 1/2 bongolo ***** válasza:

Mondjuk csináljuk az illeszkedésvizsgálatot χ² próbával. Tanultátok?


10 mintánk van, vagyis a szabadságfok 9. Add össze az autók számát, annak a tizede kellene legyen minden órában az autók gyakorisága. Ezt az értéket most A-nak, a tapasztalt óránkénti autószámot meg ai-nek nevezem. A χ² értéke ezekből így adódik:

χ² = Σ(ai-A)²/A, a szumma i=1-től 10-ig megy.

Ezt számold ki. Ha teljesül a nullhipotézis (vagyis hogy egyenletes az eloszlás), akkor a kiszámolt χ²-nek kisebbnek kell lennie, mint a 0,05-höz tartozó 9 szabadságfokú χ²_0,05(9) érték, amit táblázatból lehet tudni (ha jól látom 16.919, de nézd meg te is).

2012. márc. 21. 15:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Egy másik illető is ugyanezt mondta. Így már biztosan jó lesz. :)
2012. márc. 21. 16:11