Fizika doga előtt állok és a következő feladatokban kellene segítség! Mik a megoldások? (9. évfolyam és kedden írok :///)


ha valakinek kell mozaik tk.-t használunk és onnan vannak kijelölve feladatok. Tudom hogy a megoldás is benne van de még valahol azzal sem tudok rájönni hogy mi a megoldás, a levezetése egy feladatnak. Ezért kellene segítség.


113. oldal

3/

Egy 6m hosszú gerenda tömege 40 kg. A gerendát egyik végétől 1m-re ékre fektetjük. Mekkora erővel lehet ezen a végén egyensúlyban tartani? /megoldás: 800 N/


4/

Egy csípőfogó vágóél felé eső hossza 12mm, a kézzel szorított végének a tengelytől mért táv.-ja a tenyér közepéig 8 cm. A kezünkkel 150 N nagyságú erőhatást fejtünk ki a fogóra. Mekkora erő éri a drótot elvágás közben? /megoldás: 1000 N/


És hát a 117. oldalon /merev testek egyensúlya, párhuzamos hatásvonalú erők eredője téma/ semmit nem tudunk :D


1/

Egy testet két párhuzamos hatásvonalú és megegyező irányú erőhatás ér, amelynek nagysága 80 N, illetve 20 N. Hatásvonalaik távolsága 100 cm. Számítsuk ki az eredő erők nagyságát, és határozzuk meg hatásvonalának a helyét! /megoldás: F = 100 N; a nagyobb erő hatásvonalától 20 cm-re, a két összetevő erő hatásvonala között/


2/

Egy testet két párhuzamos hatásvonalú és megegyező irányú erőhatás ér. Mekkora az egyik erőhatás, ha az eredő erő 120 N nagyságú és a másik összetevő 40 N? Milyen távol van az eredő erő hatásvonala a nagyobb összetevő erő hatásvonalától, ha a két összetevő erő hatásvonala 60 cm távolságra van egymástól? /megoldás: F1 = 80 N; k1 = 20 cm/


3/

Egy testet két párhuzamos hatásvonalú és megegyező irányú erőhatás ér. Az egyik erőhatás nagysága 55 N. A forgástengely az egymástól 160 cm távolságban lévő hatásvonalak által meghatározott síkra merőleges, és az ismert erőhatás hatásvonalától 60 cm távolságra van. Forgási egyensúly esetén

-mekkora a másik erőhatás?

- a két erő hatásvonalához viszonyítva hol helyezkedik el a forgástengely? /megoldás: F2 = 33 N. a két összetevő erő hatásvonala között./


4/

Egy 40 cm hosszú bot egyik végére 30 N, a másik végére 20 N súlyú terhet erősítettek. Hol és mekkora erővel kell tartani a botot, hogy az vízszintes helyzetében nyugalomban maradjon? /a nagyobb erő hatásvonalától 16 cm-re; Ft= 50 N/


5/

Ketten 3,2m hosszú rúdon 900N súlyú terhet visznek. A teher a rúd egyik végétől 2 m távolságra van. Mekkora erővel nyomja a rúd az egyik, illetve a másik munkás vállát?/ megoldás: F1 = 562,5 N; F2 = 337,5 N/


6/

Egy testet két párhuzamos hatásvonalú és ellentétes irányú erőhatás ér, amelyek nagysága 80 N, illetve 20N. Hatásvonalaik távolsága 100 cm. Számítsuk ki az eredő erők nagyságát, és határozzuk meg hatásvonalának a helyét! /megoldás: F = 60 N; a nagyobb erő hatásvonalán kívül 33,33 cm-rel./


7/

Egy homokkal megrakott lapátot két kézzel tartunk egyensúlyban. A lapáton lévő homok tömege 10kg. Melyik kezünkkel mekkora és milyen irányú erőhatást kell kifejtenünk a lapát 140 cm hosszú nyelére, ha a két kezünk távolsága 100 cm, és az egyik kezünk a 140 cm hosszú nyél végén van, a nyél másik végi a lapát fejének közepéig ér? ( a lapát súlyát e vegyük figyelembe.) /megoldás: Fvég= 40 N; F = 140N/


Ha lehet magyarázatot is kérek! Előre is köszönöm!!



2012. márc. 18. 18:41
 1/7 bongolo ***** válasza:
100%

3/

A bal oldalon lesz 5m, a jobb oldalon 1m. Az 1m egyensúlyban van a baloldali első 1 méterrel, tehát a bal szélen lévő 4m-t kell megtartani. Annak tömege 4/6·40kg, súlypontja az alátámasztástól 3 méterre van, tehát forgatónyomatéka 3m·4/6·40kg·10m/s² = 800 Nm

A jobb oldalon ugyanekkora forgatónyomaték kell. Ott az erőkar 1m, tehát az erő 800N.

2012. márc. 18. 22:59
 2/7 bongolo ***** válasza:
100%

4/

Ez sokkal egyszerűbb, az erőkarok mind meg vannak adva (80 mm és 12 mm), simán fel kell írni a forgatónyomatékokat:

80 mm · 150 N = 12 mm · F

F = 80·150/12 N = 1000 N

2012. márc. 18. 23:03
 3/7 bongolo ***** válasza:
100%

117/1

Az eredő erő nagysága egyszerű, mert az erők párhuzamosak: csak össze kell adni az erőket, tehát 100N.


A helye pedig ott lesz, ahol a testre ható erők forgatónyomatéka éppen 0, hisz ha nem annyi lenne, akkor a test elfordulna. Ez a 100 cm közepe felé van valahol. Nevezzük mondjuk az eredő erő támadáspontjának a 80N erő támadáspontjától való távolságát x-nek. Akkor a 20N-tól való távolság 100-x lesz (cm-ben lesz az x).

Használtatok olyan fogalmat, hogy támadáspont? Ha nem, akkor is remélem érted, mire gondolok.


Mivel az erők párhuzamosak, a támadáspontok távolsága lesz az erőkar. Az eredő erő forgatónyomatéka 0, hisz annak az erőkarja 0. A másik kettőé pedig:


80N·x = 20N·(100cm-x)

80x = 2000 - 20x

100x = 2000

x = 20 cm


UI: Ha a 100 cm nem merőleges lenne az erők hatásvonalára, akkor is ugyanez a megoldás: akkor az erőkarok hossza nem annyi, viszont arányuk akkor is ugyanakkora, ezért a végeredmény ugyanaz.

2012. márc. 18. 23:18
 4/7 bongolo ***** válasza:
100%
A többi feladat szövegéből úgy látom, hogy nem használjátok a támadáspont fogalmát, hanem a hatásvonalak távolságát nézitek. Ilyenkor amit utóiratnak írtam az előbb, az nem érdekes. Ha nem érthető, simán hagyjad figyelmen kívül.
2012. márc. 18. 23:24
 5/7 bongolo ***** válasza:
100%

A többi feladat nagyon hasonlít az 117/1-hez, próbáld megoldani önállóan. Az 5/-nél annyit kell tudni, hogy a két munkásra ható erők összege pont annyi, mint a test súlya.


A 7/ feladat kicsit más, azt leírom:

A lapát közepénél lévő kezünknél lesz az erők eredője (Fe), azzal a kezünkkel felfelé tartjuk a lapátot. A nyél végénél lévő másik kezünkkel lefelé nyomjuk (Fv), hogy a forgatónyomatékok összege 0 legyen. Az eredő erő nagysága a másik kettő összege lesz: Fe = Fv + m·g

A lapát közepénél lévő kezünk helyére kell (illetve érdemes) felírni a forgatónyomatékokat. Az erőkarok itt 100cm és 40cm:

m·g·40cm = Fv·100cm

Ebből Fv kijön, 40N. Fe pedig 40N+100N, ahogy fentebb írtam.


Megjegyzés: A forgatónyomatékokat bármely pontra fel lehet írni, mindenhol 0 kell kijöjjön, hisz egyetlen pont körül sem fordul el semmi, ha nyugalomban van. Valamelyik erő támadáspontjára érdemes felírni, mert akkor annak a forgatónyomatékával nem kell számolni (hisz 0 az erőkarja). Azért a nyél közepénél lévő kéz helyére mondtam, hogy ott érdemes, mert a gyakorlatban amikor lapátolsz, akkor tényleg a körül a pont körül fordul el a lapát, amíg nyugalomba nem kerül. Legalábbis a legtöbbször úgy szokás lapátolni :)

2012. márc. 18. 23:39
 6/7 A kérdező kommentje:
bongolo ezer hála nagyon szépen köszönjük!!!!!! :)
2012. márc. 19. 16:50
 7/7 anonim válasza:

Szia bongolo letudnád írni a 117/6 feladatot?

Nagy segítség lenne!

Előre is köszi!!

2020. febr. 27. 19:58