Érettségi feladatban elakadtam?

Három testvér mindegyikének életkora prím. A legidősebb 20 évvel öregebb a legfiatalabbnál, a középső 4 évvel fiatalabb a legidősebbnél. Hány évesek?
2012. márc. 10. 13:03
 1/2 anonim ***** válasza:
Szépen haladsz sorra a legkisebbtől: Veszed tehát a 2-t, hozzáadsz 20-at. De a 22 nem prímszám, ezért továbblépsz. Veszed a 3-at, hozzáadsz 20-at -> a 23 is prím. Ekkor elkezdesz reméynkedni, hogy ha 23-ból kivonsz 4-et, akkor az is prím lesz, és mivel tényle,g a 19 is prím, ezért tehát az életkoruk: 3, 19, 23
2012. márc. 10. 13:08
 2/2 anonim ***** válasza:

Legyen a három testvér életkora

a, b, c - három prímszám

a<b<c


A feladat szerint

a legidősebb és a legfiatalabb közt van 20 év

c - a = 20

A legidősebb és a középső közt 4 év

c - b = 4


A két egyenletet különbsége

b - a = 16

ebből

a = b - 16


Az első lehetséges prímszám

b = 17

ezzel

c = 21

a = 1

Nem megoldás, mert 21 nem prím


A következő prím

b = 19

amivel

c = 23

és

a = 3


Ez a hármas kielégíti a feltételeket, tehát egy megoldás

Vagyis

a = 3

b = 19

c = 23


Ez idáig nem volt nehéz, de kérdés: van-e több megoldás, vagy ha nincs, miért nincs?


DeeDee

*******

2012. márc. 10. 15:29