Elakadtam egy fizika feladatban, valaki segítene? Mindössze egy szöget kéne meghatározni.
Ez egy régebbi feladat, csak akkor sem sikerült rájönnöm és most meg már nagyon kéne. Nos, a rajz az adatokkal a képen van amit linkelek, nem túl méretarányosan de azért a lényeg szépen látszik. A feladat az lenne, hogy egy űrhajó belép a Föld légkörébe 100km magasan, és vízszintesen mérve 450km-t siklik, és itt landol. A kérdés az, hogy mekkora szöggel lépett be 100km magasan a légkörbe.
Nagyon fontos lenne, tényleg órákat ültem fölötte de sose jöttem rá....
és persze a sebessége úgy alakul az idő függvényében, hogy v(x,t)= v(0)*cos(D)*t
v(y,t)=v(0)*sin(D)+g/2*t^2
ahol D a berepülési szög lenne.
Ha egyenletekkel próbálkozom, akkor mindig egy harmadfokú, kétismeretlenes egyenlethez jutok ami nem tűnik számomra túl megoldhatónak.
Ezzel a feladattal több gond is van:
- ami képleteket felírtál, azok nem jók. Például nem a pillanatnyi sebességet, hanem a pillanatnyi helyet írják le, bár azt sem teljesen jól. Igaziból a ferde hajítás ilyen lenne:
s_x(t) = v₀·cosθ·t
s_y(t) = v₀·sinθ·t + g/2·t²
- másrészt Föld-méreteknél meg űrhajó sebességnél már nem hanyagolható el a centripetális gyorsulás, tehát nem g-vel megy a szabadesés, le kell belőle vonni a (v₀·cosθ)²/R centripetális gyorsulást (ahol az R is ráadásul magasságfüggő). Persze a g is magasságfüggő...
- harmadrészt a légkör miatt biztos, hogy nem lehet ideális ferde hajítással számolni, a sebesség nem nő folyamatosan.
Szóval valami teljesen más akar lenni ez a feladat. Mondjuk állandó az űrhajó sebessége, vagy nem tudom (a gyakorlatban az sem lenne igaz, csökkennie kell a sebességnek erősen, hogy landolni tudjon.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!