Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elakadtam egy fizika feladatba...

Elakadtam egy fizika feladatban, valaki segítene? Mindössze egy szöget kéne meghatározni.

Figyelt kérdés

Ez egy régebbi feladat, csak akkor sem sikerült rájönnöm és most meg már nagyon kéne. Nos, a rajz az adatokkal a képen van amit linkelek, nem túl méretarányosan de azért a lényeg szépen látszik. A feladat az lenne, hogy egy űrhajó belép a Föld légkörébe 100km magasan, és vízszintesen mérve 450km-t siklik, és itt landol. A kérdés az, hogy mekkora szöggel lépett be 100km magasan a légkörbe.

Nagyon fontos lenne, tényleg órákat ültem fölötte de sose jöttem rá....


2011. nov. 6. 18:58
 1/2 A kérdező kommentje:

[link]



és persze a sebessége úgy alakul az idő függvényében, hogy v(x,t)= v(0)*cos(D)*t

v(y,t)=v(0)*sin(D)+g/2*t^2

ahol D a berepülési szög lenne.

Ha egyenletekkel próbálkozom, akkor mindig egy harmadfokú, kétismeretlenes egyenlethez jutok ami nem tűnik számomra túl megoldhatónak.

2011. nov. 6. 19:02
 2/2 bongolo ***** válasza:

Ezzel a feladattal több gond is van:


- ami képleteket felírtál, azok nem jók. Például nem a pillanatnyi sebességet, hanem a pillanatnyi helyet írják le, bár azt sem teljesen jól. Igaziból a ferde hajítás ilyen lenne:

s_x(t) = v₀·cosθ·t

s_y(t) = v₀·sinθ·t + g/2·t²


- másrészt Föld-méreteknél meg űrhajó sebességnél már nem hanyagolható el a centripetális gyorsulás, tehát nem g-vel megy a szabadesés, le kell belőle vonni a (v₀·cosθ)²/R centripetális gyorsulást (ahol az R is ráadásul magasságfüggő). Persze a g is magasságfüggő...


- harmadrészt a légkör miatt biztos, hogy nem lehet ideális ferde hajítással számolni, a sebesség nem nő folyamatosan.


Szóval valami teljesen más akar lenni ez a feladat. Mondjuk állandó az űrhajó sebessége, vagy nem tudom (a gyakorlatban az sem lenne igaz, csökkennie kell a sebességnek erősen, hogy landolni tudjon.)

2011. nov. 6. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!