Tudnátok segíteni ebben a termodinamikai példában légyszíves?


[link]

a 2. feladatnál hogy kéne a Taylor sort felhasználni? Elsősorban nem a megoldás, hanem az elindulás érdekelne.

Valamint amikor a hármasszabályt kell igazolni, akkor pontosan mit jelenta dp(V,T)/dV ? Rendezni kell az egyenletet p-re, és azt kell lederiválni p szerint? a háromból 2 kijött így, a 3. nem


2012. febr. 18. 15:28
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:
bocsi, nem p szerint, hanem V szerint
2012. febr. 18. 15:39
 2/12 A kérdező kommentje:
2012. febr. 18. 15:43
 3/12 bongolo ***** válasza:

A 2. feladatnál egyszerűen sorba kell fejteni x=1 körül, illetve a b)-nél x=2,y=3 körül. Nem értem, mit értesz "felhaszálni" alatt?

Sorba fejteni tudod? Írd meg, mi lett az eredmény, leellenőrzöm.

2012. febr. 18. 16:14
 4/12 bongolo ***** válasza:
dp(V,T)/dV egyszerűen azt jelenti, hogy a p függvény V-től és T-től függ, és V szerint deriváljuk. Így van, p-re kell rendezni, ezáltal megvan a p(V,T) függvényed, és azt deriválni parciálisan.
2012. febr. 18. 16:20
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, sokat segítettél ezzel. kijött a parc deriválásra a -1, és így meg tudtam csinálni a sorbafejtést is. az elsőt leellenőriztem, és nagyjából illeszkedik a függvényre 1 körül. a 2.-at nem tudom, de jónak kell lennie, noha nem is tanultunk többváltozós Taylor polinomot még.
2012. febr. 18. 20:04
 6/12 A kérdező kommentje:
2012. febr. 18. 20:05
 7/12 bongolo ***** válasza:

Az első Taylor nem csak nagyjából jó, pontosan az a függvény. Egyébként polinomoknál a Taylor sor megegyezik a függvénnyel amikor x=0 körül fejti az ember sorba, amikor meg más érték körül, akkor így is lehet:

f(x) = 3x²+1 => f(1+ε) = 3(1+ε)²+1 = 3+6ε+3ε²+1

f(1+ε) = 4+6ε+3ε²

Ugyanaz jött ki, mint neked a Taylor sorból, szóval jól csináltad. És persze rendesen sorfejteni kell, ahogy csináltad, nem pedig ahogy én, mert amit én csináltam, az csak polinomoknál jó.


A kétváltozós Taylort is jól csináltad. Ellenőrzésképpen simán behelyettesítve a polinomba:

g(2+∂x,3+∂y) = 2+∂x + 3(3+∂y)² - 2(2+∂x)(3+∂y) =

= 2+∂x + 3(9+6∂y+(∂y)²) -2(6+3∂x+2∂y+∂x∂y)

= 2+27-12 +∂x-6∂x + 18∂y-4∂y -2∂x∂y + 3(∂y)²

= 17-5∂x+14∂y -2∂x∂y+3(∂y)²

Az elsőfokú tagokig ez is ugyanaz, mint ami neked jött ki, szóval jól csináltad.


Nem akarlak félrevezetni, úgyhogy megint csak megismétlem: nem úgy kell csinálni, ahogy én ellenőrzésképpen csináltam, hanem úgy, ahogy a deriválással te csináltad.


Ha van rá kedved, csináld meg a másodfokú tagokat is rendesen deriválva Taylor sorral a második feladatnál, annak kell kijönni, amit fentebb írtam.

2012. febr. 18. 22:57
 8/12 A kérdező kommentje:
wow köszi szépen, erről a módszerről nem is tudtam, köszi hogy leírtad. Mindenképp megcsinálom a másodrendű tagot is, persze.
2012. febr. 19. 13:24
 9/12 bongolo ***** válasza:
Hmm, ez nem módszer. Félek, hogy félrevezettelek, lehet, hogy kár volt leírnom. Ugyanis csak polinomok esetén működik a dolog, és sorfejtést polinomoknál nincs sok értelme csinálni (hisz a sorfejtés polinomot akar csinálni, de már eleve olyanunk van). A feladatnál csak azért adtak nektek polinomot, hogy valami egyszerű függvénnyel lehessen begyakorolni a Taylor sorba fejtést.
2012. febr. 19. 13:49
 10/12 A kérdező kommentje:
Igazad van, már értem. mondjuk ha bejönne egy arsin vagy akármilyen függvény akkor már ez nem működne, gondolom erre gondolsz.
2012. febr. 19. 21:58
1 2