Valamely bolygón 2 test h=225 m magasról esik egymás után. A második abban a pillanatban kezd esni, amikor az első h=16 m utat megtett. Mennyi a távolság a két test között abban a pillanatban, mikor az első a bolygó felületére ér?


A megoldás 104 m kell legyen, de sehogy se tudom levezetni. Ezeket a képletet tanultuk: sebesség=kezdősebessg + g*t

h= kezdősebesség*t + g*t2/2

sebesség a négyzeten= 2*g*h


2012. febr. 18. 11:02
 1/5 anonim ***** válasza:

H = 225 m

s = 16 m

ΔH = ?


Mivel nincs utalás a kezdő sebességre, feltételezhető, hogy mindkét test nyugalmi állapotból - v0 = 0 - indul.


Az első test H magasságból T idő alatt ér a talajra.

Az 's' út megtételéhez szükséges t idő.

Ennek elteltével indul a második test.

Mivel az elsőnek még (T - t) ideje van a talajra érésig, a második is ennyi ideig esik.

A második ezen idő alatt megtesz h távolságot, így a két test közötti távolság (H - h) lesz.


Az idők

Az első test talajra érési ideje

T = √(2H/g)

A 16 m megtételének ideje

t = √(2s/g)


Ezekkel a második test által megtett távolság

h = (g/2)*(T - t)²

A két test távolsága talajra éréskor

ΔH = H - h


Minden ismert, lehet behelyettesíteni. :-)


DeeDee

*********

2012. febr. 18. 14:48
 2/5 anonim ***** válasza:

Közben én is leírtam ide:

[link]

2012. febr. 18. 14:56
 3/5 anonim ***** válasza:

Az előző megoldásommal és a második válaszoló által leírt módon a feladat korrekten megoldható.

De érdemes egy kicsit tovább dolgozni algebrailag, nem szükséges a favágó megoldással megelégedni.


Ugyanis ha a

h = (g/2)*(T - t)²

képletbe behelyettesíted a T és t fentebb látható kifejezését, elvégzed a műveleteket, akkor az összevonás után az adódik, hogy

h = (√H - √h)²

==========


Ez számomra azt mondja, hogy nem véletlen a feladat két számértéke.

Ennek ismeretében már fejben is kiszámolható a végeredmény.

h = (15 - 4)² = 11²

h = 121 m

==========


DeeDee

**********

2012. febr. 18. 18:15
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! De utoljára valamit elszámoltál, mert az eredmény 104 kell legyen, nem 121.
2012. febr. 19. 08:20
 5/5 A kérdező kommentje:
jja, bocsánat. Most már értem. :) Kicsit benéztem az előbb.
2012. febr. 19. 08:21