Mekkora a háromszög legnagyobb belső szöge?

Egy háromszög szögeinek mérőszámai fokokban egész számok, két belső szögének aránya 1 : 2. A harmadik belső szög mellett levő külső szöge és egy másik külső szöge közül az egyik háromszor akkora, mint a másik.
2012. febr. 14. 14:55
 1/2 bongolo ***** válasza:

A háromszög szögei legyenek α, β, γ

γ külső szöge legyen δ


A feladat első mondata szerint:

β = 2α


A háromszög szögeinek összege 180°, ezért:

γ = 180°-(α+β) = 180°-3α


Mivel a külső szög egyenlő 180° minusz belső, ezért:

δ = 180°-γ = 3α


Az utolsó mondatból 4 eset lehet:


a) δ = 3·(180°-α)

b) 3δ = 180°-α

c) δ = 3·(180°-β)

d) 3δ = 180°-β


Mind a 4 esetet meg kell nézni:


a) δ = 3·(180°-α)

3α = 540°-3α

6α = 540°

α = 90°

β = 2α = 180° ez már nem lehet háromszög


b) 3δ = 180°-α

9α = 180°-α

α = 18°

β = 2α = 36°

γ = 180°-3α = 126°

Ez lehet megoldás


c) δ = 3·(180°-β)

3α = 540°-3β = 540°-6α

9α = 540°

α = 60°

β = 2α = 120° Ez sem lehet háromszög (0° lenne γ)


d) 3δ = 180°-β

9α = 180°-β = 180°-2α

11α = 180°

α = nem egész szám, a feladat szerint nem lehet.


Vagyis csak a b) eset volt jó megoldás. Abból már a legnagyobb szöget tudod.

2012. febr. 14. 16:35
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm, tökéletes válasz
2012. febr. 16. 18:02