8. -os geometria feladatok? Hogy kell megoldani?


1. Egy szög kiegészítő szögének háromszorosánál 20 fokkal kisebb. Mekkora ez a szög ?

2. Egy háromszög egyik belső szöge egy másik belső szög négyszeresénél 10 fokkal nagyobb, a harmadiknál pedig 70 fokkal kisebb. Mekkorák a háromszög belső szögei?

3.Hány oldalú az a sokszög amelyiknek kilencszer annyi átlója van mint ahány oldala?


2011. nov. 16. 16:11
 1/3 BKRS ***** válasza:

1)

szog:x

kiegeszito szoge: 180-x

x =3*(180-x) -20

x = 540 -3x -20

4x = 520

x = 130

2011. nov. 16. 17:26
 2/3 BKRS ***** válasza:

2)

haromszog szogei:

x,y,es 180-x-y mondjuk nagysag szerinti sorrendben jeloltem be oket, vagyis:

x<y<180-x-y

x+10=y

x+70=180-x-y


az elso egyenletbol y=x+10-et a masodikba helyettesitve:

x+70 = 180-x-(x+10)

x+70 = 180 - x -x - 10

3x = 100

x = 100/3

y= 130/3

es a harmadik szog: 310/3

2011. nov. 16. 17:54
 3/3 BKRS ***** válasza:

3.

n oldalu sokszog atloinak szama: n*(n-3)/2

9n = n(n-3)/2

18n = nn - 3n

nn -21n = 0

n(n-21) = 0

vagy n = 0 vagy n =21

A sokszog 21 oldalu.

2011. nov. 16. 17:55