Matek geometria, derékszögű háromszög, pitagorasz tétel?

Adott egy derékszögű háromszög: átfogója 10 cm, a rajta fekvő két szög 15° és 75°. Az a kérdésem, hogy mekkora a két befogó.
2011. okt. 7. 17:05
 1/9 BKRS ***** válasza:
100%

Szogfuggvenyekkel viszonylag egyszeru megcsinalni.

Hasznalhatsz hozza szogfuggvenyeket?

2011. okt. 7. 17:26
 2/9 A kérdező kommentje:
nem
2011. okt. 7. 17:28
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Akkor szerkeszd meg és mérd le, ha geometria
2011. okt. 7. 17:31
 4/9 A kérdező kommentje:

szögfüggvényeket még nem tanultam, csak az egyenlő oldalú háromszögnél pl a magasság: a*gyök3, és a négyzetnek az átlója e*gyök2

de ha máshogy nem lehet, akkor az a megoldás is érdekelne

2011. okt. 7. 17:32
 5/9 anonim ***** válasza:

szögfüggvénnyel, ha c=10cm: egyik oldal: sin15=a/10

másik: sin75=b/10

2011. okt. 7. 17:40
 6/9 BKRS ***** válasza:
100%

Valoszinuleg van sokkal egyszerubb megoldas is,

de ha azt nem talaljuk meg amig be kell adnod itt van egy indulasnak:


Rajzold fel a haromszoget ABC: Az AB az atfogo, a C csucsban van a derekszog.

Az A csucsban 15 fok, a B csucsban 75 fok.

c=10, kerdes mennyi a=BC es b=AC.


Tukrozd a c oldalra. a C csucsnak a kepet jelold C'-vel.

Hosszabbitsd meg az AC' oldalt es a CB oldalt amig metszeni nem fogjak egymast.

Jelold a metszespontot D-vel.


Nyilvan C'B = a

ABC szog =75

ABC' szog = 75

CBD szog =180,

ezert C'BD szog = 180-75-75=30


Mivel a C'-nel derekszog van, ezert a DBC' haromszog derekszogu haromszog, aminek az egyik (rovidebbik) befogoja "a" hosszusagu, a szogei pedig 30 es 60 fokosak.


Ezt a haromszoget rajzold le kulon.

tukrozd a BC' oldalara: egyenlo oldalu haromszoget kapsz,

aminek a magassaga a C'B oldal.

C'B hossza pont a, az oldalait x-szel jelolve, nyilvan BD x C'D pedig x/2


Ebbol pitagorasz tetellel:

BD^2 = a^2+C'D^2

x^2 = a^2 + (x/2)^2

x^2 = (4/3) * a^2

x=2a/√3

x/2=a/√3


Nezd meg a nagy ACD derekszogu haromszoget:

AC= b

CD= a + 2a/√3

AD= b + a/√3


Pitagorasz tetel szerint:

AC^2 + CD^2 = AD^2

b^2 + (a+2a/√3)^2 = (b+a/√3)^2

b^2 + a^2 + 4(a^2)/√3 + 4(a^2)/3 = b^2 + 2ab/√3 + (a^2)/√3

(a^2)*(7/3 + √3) = 2ab/√3

a*(7/3 + √3) = 2b/√3


b/a = (7/3 + √3)/√3

Ezen kivul azt tudjuk, hogy

a^2 + b^2 = 100


Ha el nem szamoltam, akkor van tehat ket egyenletunk a-val es b-vel, meg lehet oldani oket, lesz beloluk szep masodfoku megoldas.


b/a = (7/3 + √3)/√3

a^2 + b^2 = 100

2011. okt. 7. 17:53
 7/9 BKRS ***** válasza:
100%
valamit itt fentebb elszamoltam, de nem latom mit.
2011. okt. 7. 18:24
 8/9 BKRS ***** válasza:
100%

Ujra vegig szamolva, most az jott ki, hogy b/a= 2+√3


Amibol a^2 + [(2+√3)a]^2=100

a^2(1 + (2+√3)^2)=100

a^2= 100/(1+4+3+4√3)=100/(8+4√3)


a=0.25 igy mar jo.

2011. okt. 7. 18:39
 9/9 BKRS ***** válasza:
100%

Na akkor meg egyszer menjunk vegig rajta, ezuttal egyszerubben:


Vedd fel az ABC haromszoget ahogy az elobb, es hosszabbitsd meg az lodalakat ahogy az elobb.


Lesz itt ket olyan derekszogu haromszog aminek az egyik szoge 30 fok, a mazik 60.


Az egyik ilyen haromszog: ADC

A masik ilyen haromszog: BDC'


Azt lehet tudni, hogy egy ilyen haromszog atfogoja a hosszabbik oldal 2/√3 -szerese

a rovidebbik oldal pedig a hosszabbik oldal 1/√3 -szerese.


Azt is tudjuk, hogy az AB oldal hossza "b"

BC' oldal hossza pedig "a"


b a nagyobbik haromszog hosszabbik befogoja

a pedig a kisebbike.



A kisebbikben a DB oldal hossza tehat (2/√3)*a


A nagyobbikban a DC oldal hossza (1/√3)*b


Viszont:

DC = CB + BD

(1/√3)*b = a + (2/√3)*a

Atszorozva √3-mal

b=√3*a + 2*a

a-t kiemelve:

b= a*(2+√3)


Ezt behelyettesitve abba, hogy:

a^2 + b^2 = 100

a^2 + a^2 * (2+√3)^2 = 100

Megint kiemelunk a^2-et

a^2 * (3+√3)^2 =100


a = 2,59

b = 9,65


Na most latom, hogy fent az elozo hozzaszolasom utolso soraban nem a-t, hanem a/c-t szamoltam, de a-t irtam,

elnezest a zurzavarert.

2011. okt. 7. 18:51