Hogyan kell ezt megoldani? Egy derékszögű háromszög kerülete 60 cm, területe 150cm^2. Mekkorák az oldalai?


Valaki leírná nekem részletesen a megolást és az eredményeket,mert valamit mindig elszámolok és nem tudom,hogy hol a hiba. :(

Előre is köszi


2011. szept. 23. 09:17
 1/5 anonim ***** válasza:

a + b + négyzetgyök a^2+b^2 = 60

a x b /2 =150

--------------------

2011. szept. 23. 09:47
 2/5 anonim ***** válasza:

Én így tudtam megoldani az egyenletrendszert:

[link]

2011. szept. 23. 11:19
 3/5 anonim ***** válasza:
Elegáns megoldás. Bár nem hiszem, hogy a kedves kérdező elsőre megértené. Ha igen, akkor ok.
2011. szept. 23. 13:04
 4/5 anonim ***** válasza:
84%

Picit egyszerűbben is lehet.


Adott egy derékszögű háromszög

K = 60 - a kerülete

T = 150 - a területe

a, b, c = ?

--------------


A három ismeretlenhez a felírható 3 egyenlet:

a + b + c = 60

a*b/2 = 150

a² + b² = c²

A második egyenlet mindkét oldalát megszorozva 2-vel a három egyenlet

(1) a + b + c = 60

(2) a*b = 300

(3) a² + b² = c²


Egy kis trükk:

az (1) egyenletből

(4) a + b = 60 - c

mindkét oldalt négyzetre emelve

a² + 2ab + b² = 3600 - 120 c + c²

mivel a² + b² = c², a bal oldal

c² + 2ab = 3600 - 120 c + c²


c² kiesik, marad

2ab = 3600 - 120 c

de a (2)-ből

2ab = 4T

így az egyenlet

4T = 3600 - 120 c

amiből 'c' azonnal számítható


T értékét behelyettesítve

600 = 3600 - 120c

ebből

c = (3600 - 600)/120

c = 25

======


A (4) egyenletbe c-t behelyettesítve

a + b = 35

hozzávéve a (2) egyenletet

a*b = 300

a két befogó kiszámításához van két egyenlet

A másodikból

b = 300/a

behelyettesítve az elsőbe

a + 300/a = 35

Mindkét oldalt a-val szorozva, átrendezve

a² - 35a + 300 = 0

Megoldva

a1 = 20

a2 = 15


A két megoldás a két befogó nagyságát jelenti.

Mivel más kikötés nem volt, írható:

a = 15

======

b = 20

======


DeeDee

************

2011. szept. 23. 16:49
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2011. okt. 16. 21:30