Valaki aki jó matekból tud segíteni? ( geometria )


ez lenne a feladat :

egy 9 cm sugarú kör ívét és az ívhez tartozó húrt egy 3cm sugarú kör felezőpontjukban érinti.Mekkora a sugara annak a kis körnek, mely érinti a két előbbi kört és húrt ?


nem tudom hol kéne elindulni, és hogy hogy vezessem le..

van hozzá kép is..

[link]


köszi, ha valaki szenved egy kicsit velem..:$ :D


2011. okt. 18. 21:04
 1/8 anonim válasza:

ne aggódj, ez csak szorgalmi ;D

(amúgy ez hányadikosoknak szóló feladat? :-o )

2011. okt. 18. 21:45
 2/8 A kérdező kommentje:
10... tudom h csak szorgalmi..de idegesít hogy nem tudom elkezdeni :D
2011. okt. 18. 22:00
 3/8 BKRS ***** válasza:

Rajzolj teljes abrat:

huzd be a nagy kor kozeppontjat a kis korrel osszekoto egyenest (mind a kettot)

Erinto korok eseten a korok kozeppontjan atmeno egyenes atmegy az erintesi ponton is.


Rajzold meg a haromszoget aminek a csucsai a korok kozeppontjai. a legkisebb kor sugarat jeloljuk mondjuk r-rel.


A korok kozeppontjat osszekoto haromszog oldalai:

9-r, r+3, 6


A brutalisabb megoldas az lenne, ha az egeszet beleraknad egy koordinatarendszerbe.


Mondjuk a nagy kor kozeppontja az origo.

A nagy kor egyenlete: x^2 + y^2 = 81


A szelo lehet mondjuk az y=3 egyenes.


A kozepes kor egyenlete:

x^2 + (y-6)^2 = 9


A kis kor pedig (a,b) kozepponttal, r sugarral rendelkezik,

de azt tudjuk, hogy az e egyenestol r tavolsagban van, mivel erinti, tehat valojaban

(a, r+3) lesz a kozeppontja.


Tovabba tudjuk, hogy egy metszespontja van a ket korrel es az egyenessel.


A nagykor es a kiskor kozeppontjanak a tavolsaga 9-r

vagyis:

a^2 + (r+3)^2 = (9-r)^2


A kis kor es a kozepes kor tavolsagarol tudjuk, hogy 3+r:

a^2 + (r+3-6)^2 = (3+r)^2


A ket egyenletet kivonva egymasbol:


(r+3)^2 -(r-3)^2 = (9-r)^2 - (3+r)^2

Ha jol bontottam fel a zarojeleket es vontam ossze, akkor:

12r = -24r + 72

36r = 72


r= 2

2011. okt. 18. 22:15
 4/8 A kérdező kommentje:
köszönöm! szerintem jó lehet, mert addig eljutottam, hogy az eredmény 2 körül lesz :D
2011. okt. 18. 22:23
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Most látom, hogy míg rajzoltam, éppen erről beszéltetek:

[link]

2011. okt. 18. 22:28
 6/8 A kérdező kommentje:
fuuu..nagyon köszi ! már értem :D ill. sikerült levezetni :) köszi mindenkinek :)
2011. okt. 18. 23:35
 7/8 anonim ***** válasza:

Érdekes, de nem igazán nehéz feladat. :-)


A levezetés nélküli megoldást lásd


[link]


DeeDee

*******

2011. okt. 19. 00:36
 8/8 anonim ***** válasza:

Mivel a fenti linkek nem érhetők már el, itt az új link:

[link]

2016. jan. 5. 22:36