Segítség? Matek, és nem tudom, hogyan jön ki.


Egy sorba egymás mellé egyforma méretű korongokból tornyokat építünk úgy, hogy bármely két egyforma magas torony közé teszünk legalább egy náluk magasabb tornyot. A legmagasabb torony 7, a legalacsonyabb pedig 1 korongból áll. Mennyi a legtöbb torony amit így építhetünk?


Már előttem is kérdezték, meg is néztem, viszont nem vagyok biztos benne. Talán 127? Vagy kevesebb?


2012. febr. 13. 19:31
 1/2 bongolo ***** válasza:

Igen, volt már ez a feladat. Most nem találom az akkori válaszomat, de ez a lényege:

Jelölje T(x) a maximum x magasságú tornyokból kirakható tornyok számát.


T(1)=1, mivel 1 darab 1 magas torony lehet. (Ha kettő lenne, kellene közé rakni magasabbat, de nincs olyan)


Ha T(n) ismert lenne, akkor T(n+1) = T(n) + 1 + T(n)

mivel a legmagasabból (ami n+1 magas) 1 darab lehet, és annak két oldalára rakható annyi torony, amennyi max n magasságúval kijön.


Ezzel a rekurzív formulával lehet megadni T(x) értékét. Könnyen bebizonyítható (de ezt most nem teszem meg), hogy T(x) értéke 2^x-1.


Vagyis ha x=7, akkor T(7)=2^7-1 = 128-1 = 127. Jól számoltál.

2012. febr. 13. 22:28
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm.:D
2012. febr. 13. 22:48