Ezt a matek feladatot hogyan lehet megoldani?


Adott a (Z6,+,.), ahol Z6={0,1,2,3,4,5}


Oldjuk meg a 2x+5=1 egyenletet. Mindegyik szám tetején van egy sipka.

Valaki tudna mondani valamit erről a típusú feladatokról?...esetleg mit írjak be a google-be, hogy olvashassak valamit erről.


2012. febr. 3. 18:15
 1/7 anonim ***** válasza:

Milyen sipka?


2x=-4

x=-2

Erre a halmazra nincs megoldása az egyenletnek

2012. febr. 3. 18:21
 2/7 A kérdező kommentje:

Így én is megtudom oldani...de ez valami más. Amúgy a megoldás 1 és 4, de nem tudom hogyan jön ki.

Amúgy kifelejtettem, hogy a (Z6,+,.) egy gyűrű.

2012. febr. 3. 18:26
 3/7 BKRS ***** válasza:

2x= -4 = 2

x = 1 vagy x = 4

(Z6 nem nulloszto mentes, vigyazni kell az osztassal)


Ugy is megoldhato, hogy 2x + 5 ≡ 1 (mod 6)

es kongruenciakkla megoldod.


vagy:

2x + 6m+5 = 6n+1

2x = 6(n-m) -4

2x = 6(n-m-1) +2

x = 3(n-m-1) + 1


3(n-m-1) az 6-tal osztva 0 vagy 3 maradekot ad.


es akkor nyilvan az eredetiben sapkasan:

x=1 vagy x=3+1 = 4

2012. febr. 3. 18:26
 4/7 A kérdező kommentje:

Kedves BKRS


Ügyesen megoldottad, de hidd el, hogy ettől én sajnos nem lettem okosabb. Nem tudsz pár magyarázatot fűzni a megoldáshoz?...esetleg egy-két kulcsszavat amire rákereshetnék a guglin? Megszeretném érteni, de nincs kiindulópontom.

2012. febr. 3. 18:37
 5/7 BKRS ***** válasza:

Ha sipkasan akarsz szamolni,

akkor az egyenlet mindket oldalahoz hozzadni es kivonni ugyanugy kell mint normal egyenleteknel.

Idonkent esetleg kapsz egy negativ vagy egy tul nagy szamot, amit le kell cserelned a maradek osztaly reprezentansaval.

Mondjuk ha 7-et kapsz Z6-ban, az nyilvan 1 lesz,

-2 az meg 4.


Szorzas az meg siman megy.

Az osztassal lehetnek gondok, ugyanugy mint a egesz szamok kozt a gyokvonassal (hol nincs gyok, hol 2 is van, a 0-nak meg csak 1 van)


Ezert aztan legjobb a multiplikativ inverzel valo szorzas az osztas helyett. Multiplikativ inverz meg esetleg nincs.

pl 2-t akarmivl szorzod Z6-ban, nem lesz belole 1.

5*5=1

a tobbi szammal igazabol nem lehet osztani, illetve nem mindig lehet.

Mit lehet 2-vel osztani:

2,4,0

2/2 = 1, 4

4/2 = 2, 1

0/2 = 0,3


Altalaban ha ab=c

akkor Zc-ben ha a*k-t elosztod a-val,

akkor mondjuk x-et kapsz.

ak/a = x

visszaszorozva a-val:

ak = ax + ab*n = a(x+bn)

vagyis a nulloszto part hozza lehet adni akarhanyszor az osztas eredmenyehez, az is az osztasnak egy megfelelo eredmenyet fogja adni.

2012. febr. 3. 18:42
 6/7 BKRS ***** válasza:

arra probalj rakeereesni, hogy veges gyuru, nulloszto, zerusoszto.

Ezzel talan talalsz valamit.

2012. febr. 3. 18:44
 7/7 A kérdező kommentje:
Pfff de komplikált...köszi a válaszaidat.
2012. febr. 3. 18:52