Hány különböző egyenes húzható egy kocka csúcsain át úgy, hogy minden egyenes két csúcsot tartalmazzon?

Légy szíves segítsetek, fontos lenne!!
2012. jan. 29. 11:16
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy lapon belül egy csúcsról 3 egyenes húzható valamelyik másik csúcsig. Egy csúcsból 3 lap közelíthető meg. A kockának van 8 csúcsa. Ez összesen: 8*3*3 = 72, de mivelhogy mindegyik egyenes két csúcsot köt össze, ezért 2x vannak számolva, elosztjuk tehát a kapott eredményt 2-vel:


72/2 = 36


Továbbá minden csúcsból húzhatunk egy egyenest, mint testátlót. Ez összesen 8, de mivelhogy megintcsak mindegyik egyenes két csúcsot köt össze, ezért 2x vannak számolva, elosztjuk tehát a kapott eredményt 2-vel:


8/2 = 4


A megoldás tehát: 36 + 4 = 40


Gondolom, jól számoltam.

2012. jan. 30. 10:23
 2/4 anonim ***** válasza:

Mivel a kocka semelyik 3 csúcsa nincs egy egyenesen, ezért alkalmazható a szokásos n(n-1)/2 képlet. Mintha egy n csúcsú teljes gráf éleit számolnád meg, vagy egy n tagú társaságban a kézfogásokat (feltéve, hogy mindenki mindenkivel pontosan egyszer). Esetünkben n=8 (a kocka csúcsainak száma). Így a megoldás:

8*7/2=28

2012. jan. 30. 13:35
 3/4 anonim ***** válasza:

Az előző számításnál elnéztem valamit.


A lapok is kapcsolódnak egymáshoz és ezért a 3 csúcsból kettőt nem 2x, hanem 4x számolunk ennél a módszernél, vagyis:


8*3*2/4 + 8*3/2 + 8/2 = 12 + 12 + 4 = 28


Amúgy az előző válaszoló megoldása az egyszerűbb.

2012. jan. 30. 13:44
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat,sokat segítettetek nekem.
2012. jan. 30. 18:04