Valaki levezetné nekem ezt a matek példát?

-10x(12-x)+18 = 10(12-x)+x
2012. jan. 16. 20:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Ha másodfokú egyenlet megoldóképletét már tanultad, akkor itt egy levezetés, ha még nem, akkor majd írok egy olyat, amihez az nem kell.


Kibontva a zárójeleket

-120x + 10x^2 + 18 = 120 - 10x + x.

Egy oldalra rendezve, kitevők szerint csökkenő sorrendben

10x^2 - 120x + 10x - x + 18 - 120 = 0,

10x^2 - 111x - 102 = 0.


A másodfokú egyenlet megoldóképletébe helyettesítve

x12 = (111 pm gyök(111^2 - 4*10*(-102)))/(2*10).

A műveleteket elvégezve

x1 = 1/20*(111 - gyök(16401)) kb. -0,8533,

x2 = 1/20*(111 + gyök(16401)) kb. 11,95.

2012. jan. 16. 20:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Fú ezt nagyon szépen levezetted :D Köszi :D
2012. jan. 16. 21:00