Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Valaki levezetné ezt nekem?...

Valaki levezetné ezt nekem? Mi a megoldás erre? MATEK!

Figyelt kérdés

Képzeld el, hogy egy vetélkedőműsorban szerepelsz és három ajtó közül kell választanod: Az egyik mögött egy autó van, a másik kettő mögött kecskék. Kiválasztasz egy ajtót, mondjuk az 1-es számút. A játékvezető, aki tudja, hogy mi van az ajtók mögött, kinyitja a 3-as ajtót, ahol egy kecske van, és megkérdezi: "Akarja inkább a 2-es ajtót választani?"


Szerinted érdemes váltani a kettes ajtóra?


2010. júl. 31. 12:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Ez nem matek, hanem pszichológia, és megtette a hatását, mert elbizonytalanított.

A stúdió éppen ellenérdekelt, hogy nyerjél, mert az nekik költség.


amúgy 50% az esély, hogy nyerj.

2010. júl. 31. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Pontosan, ez pszichológia. Valami olyasmi áll mögötte, hogy az ember ilyenkor elveszti a matematikai érzékét, és attól, hogy kizártak egy rossz választást, de felajánlottak neki egy másik alternatívát, nem tud logikusan gondolkodni, és elbizonytalanodik a döntésében. Hajlamos rá, hogy az eredeti 33-33-33%-ból ha kiesik egy, akkor nem 50-50%-ra változtatja az esélyt, hanem "66-33"-ra, az egyik lehetőséget preferálva. Nálunk matek fakultáción dobta még fel egyszer a tanárunk ezt a feladatot valamikor gimnáziumban, és volt, aki hirtelen rávágta, hogy az egyik ajtóval nagyobb eséllyel nyer a játékos, mint a másikkal.
2010. júl. 31. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen, érdemes váltani. Ez amúgy alapfeladat, ennek a megértésével kezdődik a valószinűségszámítás.


Természetesen két dolgot felteszünk, mert nem írtad le, de a feladat így teljes :)

1, A játékszabályok értelmében bármit választottál elsőre, a játékvezető kinyit a másik kettő közűl egy olyan ajtót, ami mögött kecske van, és megkérdi, hogy váltunk-e. --- Ez a feltevés nélkül nem matematika a feladat, hanem rádumálás.

2, jobban örölünk az autónak, mint a kecskének --- ha nem így van, egész más a stratégia


Magyarázat, hogy miért érdemes váltani:

Ha elsőre eltaláltad (1/3, azaz 33,3%), akkor jársz jól, ha maradsz.

Ha elsőre nem találtad el (2/3, azaz 66%), akkor jársz jól, ha váltasz.

Azaz 3 esetből 2-szer a váltással, egyszer a maradással jársz jól.


A sokak által adott téves válaszok magyarázata.


1. ROSSZ VÁLASZ: mindegy, 50-50%.

A válaszoló lusta vagy nem képes az összetett gondolkodásra. Nem vesz figyelembe egy fontos információt, hogy miért pont azt az ajtót nyitotta ki a játékvezető.


2. ROSSZ VÁLASZ: maradni érdemes.

Semmi köze a matematikához, tisztán érzelmi alapú gondolat. "Engem ne dumáljanak ki a jó döntésből". akkor lenne értelme, ha lett volna bármi előzetes információja az autó helyéről, aminek következtében pl. az első válasza 50% fölötti valószinűséggel helyes.

2010. júl. 31. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
2. válaszoló, és remélem, világgá zavartátok a tanárt, ha tényleg képes volt kihozni, hogy 50-50% az esély. Egyszerű embertől hibás, de elfogadható gondoplatmenet. Ha azonban egy faktos matematika tanár tanítja ezt a gyerekeknek, akkor azonnal el kell távolítani a pozíciójából.
2010. júl. 31. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

12:53


ROSSZ VÁLASZ: UTÓLAGOS HELYZETELEMZÉS

"Magyarázat, hogy miért érdemes váltani:

Ha elsőre eltaláltad (1/3, azaz 33,3%), akkor jársz jól, ha maradsz.

Ha elsőre nem találtad el (2/3, azaz 66%), akkor jársz jól, ha váltasz.

Azaz 3 esetből 2-szer a váltással, egyszer a maradással jársz jól."


Utólag könnyű okosnak lenni, én is minden héten nyerném a lottó 5-öst. Ez a válasz az UTÓLAGOS értékelést mondja, nem pedig azt a TÉNYT, A JELENT, hogy 2 lehetősége van, és egyet választhat. 50-50%

WORST CASE: Ha váltasz, csőbe húz, ha nem váltasz, akkor is.

2010. júl. 31. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A feladat a Monty Hall problémára/paradoxonra világít rá.

Itt van róla egy magyarázó videó:www.youtube.com/watch?v=mhlc7peGlGg


A videó alapján is látszik, hogy ilyen esetben érdemes váltani.

2010. júl. 31. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

12:58


Ebben semmi utólagos nem volt. Azt a döntést, hogy váltasz-e vagy nem váltasz még azelőtt hozod meg, hogy tudnád, jó volt-e az első tipped. Kicsit gondolkozz, mielőtt írsz. A worst case-nek meg végképp semmi köze a feladathoz. A kérdés egy matematikai problémára vonatkozott, nem arra, hogy hogy tud a műsorvezető trükközni.

2010. júl. 31. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

nagyon jó kis válaszokat kaptam, és köszönöm.látszik nem csak én vagyok viharban ezzel a kérdéssel!

köszönöm a magyarázatot is!

2010. aug. 2. 14:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!