Matek szöveges háziba segít valaki?

Egy téglalap kerülete 40 cm. A téglalap oldalai fölé írt négyzetek területeinek az összege 208 cm2. Mekkorák a téglalap oldalai?
2012. jan. 15. 10:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

40=2a+2b >> 20 = a+b >> b=20-a

208=2a^2+2b^2

2 ismeretlen, 2 egyenlet, tehát egyszerű a megoldás

az elsőből behelyettesítesz, kiszámolod, összevonsz, aztán vagy sikerül teljes négyzetet kihozni, vagy megoldóképlet.

2012. jan. 15. 10:50
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

K = 2a + 2b = 40.

És lesz 4 darab négyzeted, amiből 2-2 egybevágó, és oldala a téglalap egyik oldala. Ebből

a^2 + b^2 = 208

Egyenletrendszer. Az elsőből kifejezve a = 20 - b, beírva a másodikba:

(20-b)^2 + b^2 = 208

400-40b+b^2 + b^2 = 208

2b^2-40b+192=0

b^2 - 20b + 96 = 0

b = 12 és visszahelyettesítve a = 8 vagy

b = 8 és visszahelyettesítve a = 12

2012. jan. 15. 10:57
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ! :)
2012. jan. 15. 11:03
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Fordítsuk le geometriáról algebrára. Legyen a téglalap két szomszédos oldalának hossza a és b.


A kerülete

a + b + a + b = 2*a + 2*b = 40.

Az oldalakra írt négyzetek területeinek összege

a^2 + b^2 + a^2 + b^2 = 2*a^2 + 2*b^2 = 208.


A kerületre vonatkozó egyenlőségből b = 20 - a, ha ezt helyettesítjük a másikba

2*a^2 + 2*(20 - a)^2 = 208,

2*a^2 - 40*a + 400 = 104.


A másodfokú egyenlet megoldóképlete alapján az egyik lehetőség

a = 2*(5 - 2*i*gyök(3)), b = 2*(5 + 2*i*gyök(3))

a = 2*(5 + 2*i*gyök(3)), b = 2*(5 - 2*i*gyök(3))

Tehát a téglalap oldalai 2*(5 - 2*i*gyök(3)) cm és 2*(5 + 2*i*gyök(3)) cm.



A megoldás értelmezéséhez javaslom a következő kettő, egyszerű rávezető példát:

1. Egy buszon a sofőrrel együtt 42-en utaznak. Leszáll róla 54 ember. Hányan maradnak a buszon?

2. Egy négyzet területe -42 cm^2. Mekkora a négyzet oldala?


Szóval mindent egybevetve vagy azt kell mondanod, hogy ilyen téglalap nincs, vagy azt, hogy mi volt a példa valójában...

2012. jan. 15. 11:05
 5/9 anonim ***** válasza:
Második, ha két-két egybevágó négyzet lesz, akkor nem kell még szorozni az (a^2 + b^2)-et 2-vel?
2012. jan. 15. 11:07
 6/9 anonim ***** válasza:
De meg kéne, viszont akkor nemhogy irracionális, hanem komplex megoldások lesznek... Ezért gondoltam úgy, hogy a "téglalap oldalai fölé írt négyzetek" csak egy-egy oldal fölé írt négyzetre vonatkozik, és ennek a két négyzetnek kell az összege. Máskülönben igencsak kellemetlen feladat lenne...
2012. jan. 15. 11:18
 7/9 A kérdező kommentje:

Lenne még egy feladat. Ezt elkezdtem csinálni de felénél megakadtam mert ami kijön szám az a terültre jó de a kerületre nem.


Egy téglalap kerülete 56cm a területe 192cm2.

Mekkorák az oldalai?

2012. jan. 15. 11:23
 8/9 anonim ***** válasza:

Hasonlóan az előzőhöz.

2*a+2*b = 56, innét b = 28-a.

a*b = a*(28 - a) = 192, innét megoldó képlettel a = 16, b = 12 vagy fordítva.

2012. jan. 15. 11:40
 9/9 anonim válasza:
Nekem erről ennyi jut eszembe : WTF?
2012. jan. 15. 21:11