Mekkorák a háromszög oldalai/szögei?


Az ábrán látható ABC derékszögű háromszögben a BC befogó 5 egység hosszúságú. A CD szakasz az AB átfogóhoz tartozó magasság, a BCD szög 10fokos. Az ACD szöget a CP szakasz felezi. Határozd meg az ábrán jelölt β,α,δ és ε szögek nagyságát, valamint a PB szakasz hosszát!

[link]

itt a háromszög és megoldási módot is írjátok le legyetek szívesek! köszönöm


2012. jan. 10. 21:10
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom, hanyadikos vagy, de gondolom, annyit már tudsz, hogy a háromszög szögeinek összege 180 fok. Ezen kívül csak összeadni és kivonni kell tudni. Bocs, de ezt meg kell tudnod csinálni.
2012. jan. 10. 23:11
 2/5 A kérdező kommentje:
arra várok hogy megértsem és hogy valaki elmagyarázza ha a linkre kattintasz rájössz arra is hogy nem egészen olyan egyszerű hogy csak 180fok a belső szögösszeg
2012. jan. 10. 23:17
 3/5 A kérdező kommentje:
és belehalnál ha segítenél? ahelyett hogy arra célozgatsz milyen "okos" gyerek vagyok ...
2012. jan. 10. 23:19
 4/5 anonim ***** válasza:

Kedvem lett volna megkérdezni, mit nem értesz, ehelyett inkább leírom a megoldást, és várom a kérdéseidet.

Megmutatom, hogy semmi más nem kell a megoldáshoz, mint amit az első válaszomban írtam.

Látni fogod, hogy nem véletlen a válaszok sorrendje sem.


Akkor lássuk, miből élünk. :-)


DBC derékszögű háromszög

Egy szög meg van adva, ez 10°

180 = 10 + 90 + ß

ß = 180 - 10 - 90

ß = 80°


ABC derékszögű háromszög

180 = α + ß + 90

ß értéke már ismert, így

180 = α + 80 + 90

α = 180 - 80 - 90

α = 10°


ADC derékszögű háromszög

180 = α + 90 + 2δ

α már ismert, ezért

180 = 10 + 90 + 2δ

2δ = 180 - 90 - 10

2δ = 80

δ = 40°


PDC derékszögű háromszög

180 = ε + 90 + δ

δ értékét behelyettesítve

180 = ε + 90 + 40

ε = 180 - 90 - 40

ε = 50°


A PB szakasz hossza

Nézd a PBC háromszöget, ennek már minden szöge ismert, most az értékük a lényeg

A PBC szög ß = 80°

A CPB szög ε = 50°

A BCP szög δ + 10 = 40 + 10 = 50°


Kiderült, hogy a PC oldalon fekvő két szög egyenlő, tehát a PBC háromszög egyenlőszárú háromszög, vagyis a PB szakasz egyenlő a CB szakasszal, azaz

PB = CB = 5

tehát

PB = 5


DeeDee

***********

2012. jan. 11. 19:25
 5/5 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm így már könnyebb :)
2012. jan. 11. 22:00