MATEK HÁZI! Hogy van ez a háromszögesdi és az egyenletek? Csak az írjon aki magyaráz is!


Egy derékszögű háromszög területe 6750cm^2 átfogója 195cm. Mekkorák a befogói?


Illetve ez a két egyenletben valahol elszúrok valamit.

Tehát az első :(1) x^2-y^2 =20

(2) x+y=10 ---- ebből fejeztem ki hogy x=10-y


Behelyettesítettem az elsőbe:(10-y)^-y^2=20

100-10y^2+y^2-y^2=20

és itt elakadtam mert bárhogy számolom nem jön épkézláb végeredmény.


A másik pedig (itt el sem tudtam indulni)

(1) x^2+xy=35

(2) y^2+xy=14

Hogyan kellene ezeket az egyenletrendszereket megoldani?

Köszönöm előre is a segítséget magyarázattal!


2012. jan. 10. 19:10
 1/3 anonim ***** válasza:

(1) x² - y² = 20

(2) x + y = 10


Vedd észre, hogy az első egyenlet baloldala egy nevezetes szorzat

(x - y)(x + y) = 20

x + y = 10


A szorzat második tényezője adott, azonos a második egyenlet értékével

Ezt behelyettesíted, és kapsz egy egyenletet a két változó különbségére

x - y = 2

Ehhez a származtatott egyenlethez hozzávéve az eredeti másodikat előáll az

x - y = 2

y + y = 10

egyenletrendszer

Ezt meg már nem lehet probléma megoldani.

*******************


A második feladathoz

(1) x² + xy = 35

(2) y² + xy = 14

Ha összeadod a két egyenletet, egy ismerős összefüggés adódik a bal oldalon.

Ebből valamelyik változót kifejezve és behelyettesítve valamelyik eredeti egyenletbe megkaphatod az egyes változók értékét.

Ha megakadtál, szólj.


DeeDee

2012. jan. 10. 19:57
 2/3 anonim ***** válasza:

A háromszögesdihez:


T = 6750 cm²

c = 195 cm

a, b = ?

------------------


A két ismeretlenhez össze kellene szedni két független egyenletet.

Derékszögű háromszögről lévén szó érvényes a Pitghagorasz tétel szerint

a² + b² = c²

A másikat a terület ismeretében lehet megkapni

T = a*b/2

ebből

a*b = 2T


Tehát a két egyenlet

a² + b² = c²

a*b = 2T


Ezek után csak megoldástechnika kérdése a megoldás.

Szólj, ha elakadtál.


DeeDee

**********

2012. jan. 10. 20:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. jan. 10. 20:36