Hogy számolható ki a másik gyök?


Egyenlet:

[link]


Addig eljutok, hogy az alap egyenletből kijön a 6,5=x (13/2 = x).

De a másikat csak akkor tudnám megkapni, ha rajzolnék, azaz az x=-7/2 gyököt. Ezt a másodikat nem lehet valahogy számolási úton kiszámolni? Vagy ez nem szükséges ehhez az egyenlethez.

A választ előre is köszönöm! =)


2012. jan. 7. 14:51
 1/9 anonim ***** válasza:
Az alapegyenletből másodfokú egyenlet jön ki, melynek 2 megoldása lesz: 6,5 és -3,5
2012. jan. 7. 15:15
 2/9 A kérdező kommentje:

Ebből nekem sehogy sem akar kijönni másodfokú egyenlet. :D

a négyzet kiüti a gyököt így kaptam meg:

x+2+x-5=10

x=6,5

2012. jan. 7. 15:29
 3/9 anonim ***** válasza:

Mert négyzetre emelni nem tagonként kell. Ha a bal oldalt négyzetre emeled, akkor nem csak annyi lesz amennyit Te írtál, kihagytad a kétszeres szorzót. Elevenítsd fel az (a+b)^2 azonosságot, rá fogsz jönni.

Ha megvan, akkor annyi segítséget adok, hogy célszerű az egyik gyökös tagot átvinni a másik oldalra, és úgy négyzetre emelni, nem kell annyit tökölni vele.


Ha az egészet hagyod a búsfenébe, akkor használhatod azt is, hogy valamilyen négyzet a gyök alatt megegyezik a szám abszolútértékével. Tehát:

|x+2| + |x+5| = 10

Ez már valamivel egyszerűbb, de a választás a tiéd.

2012. jan. 7. 16:08
 4/9 anonim ***** válasza:

|x-5| a másik tag.


Az abszolútérték jelet ne hagyd le, mert nagyon nem mindegy.

2012. jan. 7. 16:09
 5/9 anonim ***** válasza:

Közben már más is leírta Neked, hogy hol követtél el hibát:

[link]

2012. jan. 7. 16:10
 6/9 anonim ***** válasza:

16:10 vagyok

Bocs, az enyém is hibás, a négyzetre emelés utáni sor!

2012. jan. 7. 16:13
 7/9 A kérdező kommentje:
Oké értem
2012. jan. 7. 16:46
 8/9 A kérdező kommentje:

Szóval így kell?

(x+2)^2 + 2√[(x+2)^2 (x-5)^2] + (x-5)^2 = 100

De ha még egyszer négyzetre emelek akkor már nem is tudom, hogy kell megoldani. :/

Az abszolút értékesnél meg nálam csak -6,5 és 6,5 jön ki, melyből a 6,5 a megfelelő.

2012. jan. 7. 17:20
 9/9 anonim ***** válasza:
Az alap egyenletből, mint már írtam, vidd át az egyik gyököt jobb oldalra, és utána emelj csak négyzetre. Úgy nem lesz olyan csúnya, és nem gabalyodsz bele. :-)
2012. jan. 7. 19:28