Lovas Viktor kérdése:

Valaki elmagyarázná nekem a kiszámolás menetét nagyon hálás lennék érte? Egy három tagú családban az apa és fia együtt 57 évesek. Az anya és a fiú életkorának összege 55 év. Az apa és anya életkorának összege éppen hatszorosa a fiú életkorának.

2012. jan. 3. 17:14
 1/3 anonim ***** válasza:

Alábbi egyenletrendszer írható fel:

apa_kora+fiú_kora=57

anya_kora+fiú_kora=55

apa_kora+anya_kora=6*fiú_kora


Fejezzük ki apa_kora-t anya_kora függvényében:

apa_kora+fiú_kora=anya_kora+fiú_kora+2

apa_kora=anya_kora+2


Ennek függvényében az 3. egyenlet így fest:

(anya_kora+2)+anya_kora=6*fiú_kora


anya_kora-t fejezzük ki fiú_kora függvényébe:

2*anya_kora+2=6*fiú_kora

2*anya_kora=6*fiú_kora-2

anya_kora=3*fiú_kora-1


A 2. egyenletet ebből már felírhatjuk mint egy ismeretlenes egyenletet

anya_kora+fiú_kora=55 -> (3*fiú_kora-1)+fiú_kora=55

Ebből már gyerekjáték kiszámolni fiú_kora-t

fiú_kora=14


Innen már pofon egyszerű:

apa_kora+fiú_kora=57 -> apa_kora+14=57 -> apa_kora=43

anya_kora+fiú_kora=55 -> anya_kora+14=55 -> anya_kora=41


Dehát

anya_kora=41

apa_kora=43

fiu_kora=14


Ellenőrés (az eredeti egyenletrendszernek):

43+14=57 -> 57=57

41+14=55 -> 55=55

43+41=6*14 -> 84=84

2012. jan. 3. 18:25
 2/3 anonim ***** válasza:

Jelölje

P - a papa

M - a mama

F - a fiú

életkorát


A feladat szerint

P + F = 57

P + M = 55

P + M = 6F

Picit másként felírva a jobb átláthatóság végett

P + 0 + F = 57

0 + M + F = 55

P + M - 6F = 0


A második egyenletből kivonva a harmadikat

-P + 7F = 55

Az első egyenletet hozzávéve

P + F = 57


Az utóbbi két egyenletet összeadva

8F = 112

ebből

F = 14

=====

M = 55 - F = 55 - 14

M = 41

=====

P = 57 - F = 57 - 14

P = 43

=====

2012. jan. 3. 18:44
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm :)
2012. jan. 3. 18:50