Matek példa! Tudnátok segíteni?


log (x+13)-log(x-3)-1 = 1-log 2

ez jó úgy szétbontva hogy: log(x+13)-log(x-3)-log10^-1= log10-log2 ? utána márcsak elhagyom a log-okat és kiszámolom? vagy hogy tovább?


2012. jan. 2. 16:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Mindkét oldalon csak 1-1 logaritmus állhat, akkor hagyhatod el a log jelet. Pl: log x = log 10, akkor X=10.


Leírom, úgy, hogy minden lépés nyomonkövethető legyen.


log(x+13)-log(X-3)-1 = 1-log 2

log(x+13)-log(x-3)-log 10 = log 10-log 2

log[(x+13)/(x-3)]-log 10 = log 10-log 2

log[(x+13)/(x-3)] = 2*log 10-log 2

log[(x+13)/(x-3)] = log 10^2-log 2

log[(x+13)/(x-3)] = log (100/2)


Most lehet elhagyni a log jeleket!


(x+13)/(x-3) = 50, innentől kezdve elsőfokú egyismeretlenes egyenlet.

2012. jan. 2. 17:01
 2/3 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!:)
2012. jan. 2. 18:51
 3/3 anonim ***** válasza:

és persze az elején kikötöd, hogy x>3 csak, hogy ne vonjanak le pontot. :)

Nem számoltam utána, de ránézésre 3-nál egy picit nagyobb szám a megoldás.

2012. jan. 3. 00:35