matek2011. nov. 12. 14:05
1/6 anonim válasza:
r:m=5:6 Tehát r=(5/6)*m
V=r^2*pí*m Behelyettesítesz r-be: V=(25/36)m^2*pí*m
V=3280 Egy ismeretlened van, az m. Utána kiszámolod az r-t, majd a felszín: 2*r*pí(r+m)
2/6 A kérdező kommentje:
Köszöntem szépen, azt eltudnád mondani, hogy miért 5/6 *m?? minek kell oda még 1 m?
2011. nov. 12. 18:06
3/6 anonim válasza:
Mint látod, ott egy aránypár van. Ezt felfoghatjuk 2-2 hányadosnak is.
Tehát 5/6=r/m Ez egy egyenlet, ebből ki kell fejezned r-t.
4/6 anonim válasza:
2-2 hányados helyett inkább törtet mondok. Szóval van 2 törted.
5/6 A kérdező kommentje:
ÓÓ köszöntem szépen ;)
2011. nov. 12. 18:45
6/6 anonim válasza:
V = 3280
q = r/h = 5/6
F = ?
A megoldáshoz nem kell a magasságot kiszámítani.
Egy apró trükk
Vegyük a felület és térfogat arányát
F = 2*r²π + 2*r*π*h
V = r²π*h
így
F/V = 2/h + 2/r
mivel
h = r/q
ezért
F/V = 2(q + 1)/r
ebből
F = 2V(q + 1)/r
Az alapkör sugarát a megadott térfogatból lehet számítani
V = r²π*h
ill
V = r³π/q
ebből
r = (V*q/π)^(1/3)
Ezt az F képletébe helyettesítve megkapod a felszínt.
DeeDee
**********