matek
2011. nov. 12. 14:05
 1/6 anonim ***** válasza:

r:m=5:6 Tehát r=(5/6)*m

V=r^2*pí*m Behelyettesítesz r-be: V=(25/36)m^2*pí*m

V=3280 Egy ismeretlened van, az m. Utána kiszámolod az r-t, majd a felszín: 2*r*pí(r+m)

2011. nov. 12. 16:12
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszöntem szépen, azt eltudnád mondani, hogy miért 5/6 *m?? minek kell oda még 1 m?
2011. nov. 12. 18:06
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Mint látod, ott egy aránypár van. Ezt felfoghatjuk 2-2 hányadosnak is.

Tehát 5/6=r/m Ez egy egyenlet, ebből ki kell fejezned r-t.

2011. nov. 12. 18:39
 4/6 anonim ***** válasza:
2-2 hányados helyett inkább törtet mondok. Szóval van 2 törted.
2011. nov. 12. 18:42
 5/6 A kérdező kommentje:
ÓÓ köszöntem szépen ;)
2011. nov. 12. 18:45
 6/6 anonim ***** válasza:

V = 3280

q = r/h = 5/6

F = ?


A megoldáshoz nem kell a magasságot kiszámítani.

Egy apró trükk

Vegyük a felület és térfogat arányát

F = 2*r²π + 2*r*π*h

V = r²π*h

így

F/V = 2/h + 2/r

mivel

h = r/q

ezért

F/V = 2(q + 1)/r

ebből


F = 2V(q + 1)/r


Az alapkör sugarát a megadott térfogatból lehet számítani

V = r²π*h

ill

V = r³π/q

ebből

r = (V*q/π)^(1/3)

Ezt az F képletébe helyettesítve megkapod a felszínt.


DeeDee

**********

2011. nov. 12. 19:14