Határozzuk meg az alábbi szám utolsó 11 számjegyének összegét. N=20a tizediken+60 a tizediken+ 10 a tizediken+ 30 a tizediken?

2012. jan. 2. 16:06
 1/1 bongolo ***** válasza:

Mindegyik tag (n·10)^10 alakú, vagyis n^10·10^10, van a végén 10 darab 0. Tehát elhagyhatjuk a 10^10-eket, és ami marad:

2^10 + 6^10 + 1^10 + 3^10

annak az összegnek az utolsó egyetlen számjegyére vagyunk kíváncsiak.

1^10 = 1

2^10 = 1024

3^10 = 59049

6^10 = 2^10·3^10 utolsó jegye 9·4 miatt 6

Az utolsó számjegy összege tehát 1+4+9+6 = 20, vagyis 0.


Mind a 11 utolsó számjegy 0.

2012. jan. 3. 01:12