Kémiai számítás? Egy jó kémiás segítsen!


4,00 g tömegű porkeverék 25,0 tömegszázalék kálcium-karbonátot tartalmaz az elemi kalcium mellett. Akeveréket 1,23 g/cm3 sűrűségű, 31,0 tömegszázalékos kénsavoldatban sztöchi-metrikus arányban feloldjuk.

a) Írd le a lejátszódó folyamatok reakcióegyenletét!

b) Mekkora térfogatú standardállapotú (25 fok, 0,1 MPa) gáz keletkezett a folyamat során?

c) Mekkora térfogatú kénsavoldatban oldottuk a porkeveréket?


Ha segítenétek azért hálás lennék!


2012. jan. 2. 14:32
 1/2 anonim ***** válasza:
2012. jan. 4. 19:58
 2/2 anonim ***** válasza:

Akkor ide is ideírom az utolsóra a választ:


40,08 g Ca-t felold ... .... 98,07948 g kénsav

3 g Ca-t felold ... ... x g kénsav


x = 3*98,07948/40,08 = 7,341278 g kénsav


100,0869 g CaCO₃-t felold ... ... 98,07948 g kénsav

1 g CaCO₃-t felold ... ... x g kénsav


x = 1*98,07948/100,0869 = 0,979943 g kénsav


Az összes kénsav, ami a rekciókban elhasználódott:


7,341278 + 0,979943 = 8,321221 g


m = V*ρ*%(m/m)/100


8,321221 = V*1,23*31,0/100


V = m/(ρ*%(m/m)) *100


V = 8,321221/(1,23*31,0)*100 = 21,8232 cm³

2012. jan. 5. 01:12