Metánból és oxigénből álló, 0 fokos és 0,1 MPa nyomású gázelegy sűrűsége 1,0 g/dm3.

a) Add meg a gázelegy átlagos moláris tömegét.

b) Számítsd ki az elegy anyagmennyiség%-os összetételét.

c) Mennyi ennek a gázelegynek a nitrogénre vonatkoztatott relatív sűrűsége?


Köszi a válaszokat előre is!


2011. dec. 11. 18:41
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Nos a Vm(moláris térfogatot) a Vm=(RT)/p képlettel számolhatjuk ki(R=8,314J/molK -egyetemes gázáll., a T-t kelvinben kell beírni az eredményt pedig m^3/molban kapjuk a p-t Pa-ban írjuk be. Így Vm=0,022697m^3/mol=22,697dm^3/mol.

Számoljuk mondjuk 1 mol keverékkel hiszen nem voltak megadva konkrét mennyiségek, és úgyis csak az arányok számítanak. Tehát: V=22,697dm^3 >> m=22,697g M(áltagos)=22,697g/mol -1 mol keverékre.

Ekkor a metán anyagmennyiségét jelöljük x mólnak, az oxigénét (1-x) molnak. M(CH4)=16g/mol ; M(O2)=32 g/mol

22,697g=16x g + 32(1-x) g >> 22,697= 16x + 32 -32x

>>> 16X=9,303 >> x=0,5814, (1-x)=0,4186

Tehát az annyagmenny. szerinti összetétel: 58,14% CH4, 41,86% O2

1 mol nitrogén gáz tömege m=28g (moláris tömegből), ezért sűrűssége (28/22,697)g/dm^3=1,23g/dm^3 >> rel. sűr. = 1/1,23=0,813(81,3%)

2011. dec. 11. 19:22